— woensdag 11 december 2024 11:11 | 0 reacties , praat mee

Nieuwe Amerikaanse bronbeschermingswet geblokkeerd door één senator

Nieuwe Amerikaanse bronbeschermingswet geblokkeerd door één senator
Republikeinse senator Tom Cotton noemt versterkte bronbescherming voor journalisten een gevaar voor de nationale veiligheid en een beloning voor landverraders. | Tom Williams / SIPA

In de Verenigde Staten hebben Republikeinen in de Senaat de bekrachtiging van de zogeheten PRESS Act geblokkeerd. In die wet krijgen journalisten extra bescherming die het voor de federale overheid lastiger maakt om hen te dwingen bronnen te onthullen. Het wetsvoorstel biedt ook bescherming aan internet- en telecombedrijven, die soms onvermijdelijk als tussenpersoon dienen. Laatste wijziging: 11 december 2024, 12:58

Inkomend president Trump is tegenstander van de PRESS Act. Journalisten kunnen onder het wetsvoorstel enkel in gevallen van direct dreigend geweld of terreur worden verplicht bronnen te onthullen.

Opmerkelijk genoeg passeerde het wetsvoorstel eerder het door Republikeinen gedomineerde Huis van Afgevaardigden en had daarmee steun van beide partijen. Democraten hadden gehoopt de wet er nog door te krijgen voor Trump in januari begint en zij de meerderheid in het Senaat en Huis van Afgevaardigden verliezen.

Senator Tom Cotton kon binnen het Amerikaanse politieke systeem als enige de voortgang tegenhouden, omdat het wetsvoorstel ter unanieme goedkeuring werd voorgelegd.

Cotton noemde de PRESS Act een gevaar voor de nationale veiligheid. Bekrachtiging zou volgens Cotton de Senaat “een medeplichtige maken van deep-state informanten, landverraders en criminelen, samen met de Amerika-hatende en naar beroemdheid hunkerende journalisten die ze bijstaan.”

Ruim vier jaar terug leidde een opinie in de New York Times van Cotton tot het vertrek van de chef Opinie van de New York Times. Cotton vond dat president Trump het volste recht had het leger in te zetten tegen demonstranten. James Bennet bekende in een virtuele redactievergadering dat hij het stuk in kwestie voor publicatie niet had gelezen.

De Amerikaanse persvrijheidsorganisatie Freedom Press reageerde gepikeerd op de blokkade door Cotton. “Democraten in de Senaat hadden het hele jaar de tijd met het breed gesteunde wetsvoorstel aan de slag te gaan. De tijd begint te dringen.” De organisatie dringt er bij Democratische meerderheidsleider Chuck Schumer op aan de wet opnieuw in stemming te brengen, “zelfs als dat een kortere kerstvakantie voor politici oplevert”.

Bekijk meer van

Verenigde Staten Press Act
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee