In maart en april rechtszaken tegen DPG Media voor betere tarieven freelancers

Op donderdag 24 maart en donderdag 7 april dienen respectievelijk een nieuwe rechtszaak en het hoger beroep van (foto)journalisten die een zaak hebben aangespannen tegen DPG Media, meldt de NVJ.
Op 24 maart volgt een nieuwe zaak die is aangespannen door freelancers Hans Teunissen (schrijvend journalist) en Peter Nicolai (fotojournalist). Zij willen met terugwerkende kracht een betere vergoeding voor de verhalen en foto’s die zij sinds 2015 maakten voor DPG-kranten. De gevorderde bedragen lopen daarom op tot tienduizenden euro’s.
Zakelijk directeur van DPG Media Bart Verkade liet eerder weten de gang naar de rechter te betreuren. In een reactie stelde hij dat de twee freelancers beide 30 jaar naar tevredenheid hebben gewerkt voor edities van de regionale dagbladen en niet eerder hebben laten blijken ontevreden te zijn.
Hoger beroep van Ruud Rogier en Britt van Uem
7 april volgt het hoger beroep bij het Gerechtshof in Amsterdam van de zaak van Ruud Rogier en Britt van Uem tegen DPG Media. Ook hier ging het om het krijgen van een billijk tarief, dat in overeenstemming was met de beloning van journalisten in vast dienstverband. De rechter oordeelde dat de freelancers gelijk hadden en verhoogde de tarieven met 50 procent. De NVJ sprak toen van een historische uitspraak.
DPG Media ging in hoger beroep, mede omdat de NVJ het uitlegde als een vonnis met algemene werking. Verkade stelde indertijd dat het freelancebudget van DPG-krantentitels rond 35 miljoen euro omvat. “Als daar de helft bij moet, dan kan dat niet”.
Steun de freelancers
Omdat een uitspraak veel kan betekenen voor de gehele journalistieke sector vraagt de NVJ op om de freelancers te steunen door naar het rechtsgebouw te komen. De consequenties voor de betrokken freelancers zijn groot, liet eerder Britt van Uem al weten. Britt van Uem en Ruud Rogier werken beiden niet meer voor hun oude opdrachtgever. Van Uem liet zelfs weten dat ze twijfelde of ze anderen aan zou raden te doen wat zij deed, namelijk een opdrachtgever voor de rechter slepen. Meer bij de NVJ
De afgelopen jaren zijn er diverse pogingen van verschillende freelance collectieven en de NVJ geweest om de tarieven van freelancers bespreekbaar te maken. Een overzicht (uit 2021) is hier te vinden.
Praat mee
2 reacties
photopress, 11 maart 2022, 13:23
Wat zij Bartje Verkade ook al weer,30 jaar hebben deze twee freelancers naar te vredenheid voor dog gewerkt.
Tja ik ken Bartje Verkade nog van vroeger toen hij de redactie. Schoon mocht maken.
Als collega geen ik het niet erg hoog zitten met Bart ik denk dat hij een beetje aan zijn mensen dus freelancers moet denken en niet aan zich zelf.
Bart was vroeger al zo iemand die graag journalisten en fotojournalisten tegen elkaar uitspeelden.
Jammer maar het wordt tijd dat hij nu eens ingaat zien dat goede collega’s ook goed mogen verdienen.
Maar dat heeft hij kennelijk nog nooit in de gaten gehad
J.C. Roodenburg, 14 maart 2022, 18:44
Ik ken Bart goed. Hij heeft het zelfs tot adjunct geschopt bij het Rotterdams Dagblad.