— dinsdag 9 februari 2021 11:07 | 0 reacties , praat mee

Fox News vraagt om seponering miljardenrechtszaak stemmachinefabrikant

Fox News vraagt om seponering miljardenrechtszaak stemmachinefabrikant
Februari 2019: de nieuwsticker aan het Fox News-kantoor in New York, ten tijde van de getuigenis van Trumps voormalig persoonlijk advocaat Michael Cohen | AFP

Het moederbedrijf achter Fox News heeft in New York een verzoek ingediend om een potentieel kostbare rechtszaak te laten seponeren. In die zaak eist Smartmatic, een fabrikant van technologie rond elektronisch stemmen, een schadevergoeding van 2,7 miljard dollar wegens smaad. Laatste wijziging: 9 februari 2021, 11:20

Fabrikanten van technologie rond elektronisch stemmen zijn de afgelopen periode rechtszaken gestart tegen onder meer Fox News en Trumps persoonlijk advocaat Rudy Giuliani. De bedrijven werden maandenlang bij naam door Trump en zijn entourage weggezet als belangrijke spelers in een vooropgezet plan Trump te laten verliezen.

Het juridische team van Trump was regelmatig te gast op de zender en kon daar samenzweringstheorieën over apparatuur van Smartmatic en concurrent Dominion ventileren. Sommige uitspraken waren op dat moment al aantoonbaar onwaar, zoals de claim dat de in 2013 overleden Venezolaanse president Hugo Chávez Smartmatic-software had helpen aanpassen, zodat stemmen ongezien naar een andere kandidaat konden gaan.

Fox stelt in het verzoek dat de rechtszaak “fundamenteel niet te verenigen is met de realiteit van een modern nieuwsbedrijf en de grondbeginselen van de vrijheid van meningsuiting”. Volgens Fox is elke juridische aanvechting van de een verkiezingsuitslag nieuwswaardig.

In de rechtszaak van Smartmatic worden naast leden van Trumps juridische team ook Fox News-kopstukken als Lou Dobbs en Jeanine Pirro genoemd. Fox News trok afgelopen vrijdag onverwacht de stekker uit het programma van Dobbs. Volgens de zender past het in een gangbare herziening van de programmering, maar CNN merkt op dat Dobbs op donderdag zijn gasten nog ‘tot morgen’ wenste.

Dominion, een andere fabrikant van elektronische stemapparatuur, heeft eind januari onder meer Trumps advocaat Giuliani aangeklaagd wegens smaad. Dat bedrijf eist 1,3 miljard aan schadevergoeding. Giuliani stelt dat de rechtszaak zijn advocatenkantoor zou ruïneren, maar zegt dat de rechtszaak hem toegang geeft tot vertrouwelijke documenten van Dominion.

Fox zegt in de verslaggeving meerdere keren leugens die rondgingen over Smartmatic te hebben rechtgezet, waarbij het een eerder opgenomen item in meerdere programma’s herhaalde.

Sinds Trump verloor en Fox News volgens zijn aanhangers onvoldoende voor hem ten strijde trok, daalt het kijkersaantal gestaag. Al in 2017 waarschuwde CNN’s Brian Stelter voor de in zijn ogen ongezond innige band tussen Trump en Fox News. Meer bij de New York Times

Bekijk meer van

Smartmatic Fox News
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee