Verenigde Naties willen onderzoek Saudische telefoonhack Amazon-topman

Mensenrechtenexperts van de Verenigde Naties zeggen dat berichten over gerichte telefoonhacks door Saudi-Arabië onderzocht moeten worden, vanwege de implicaties rond mensenrechten en vrijheid van meningsuiting.
Gisteren werd bekend dat mogelijk kroonprins bin Salman zelf malware op de telefoon van miljardair Jeff Bezos heeft gezet.
Bezos is eigenaar van de Washington Post. Rapporteur Agnès Callamard van het kantoor van de Hoge Commissaris voor de mensenrechten van de Verenigde Naties zegt dat de suggestie gewekt is dat Saudi-Arabië berichtgeving over het land “wilde beïnvloeden of onderdrukken”.
Bij de hack werden van Bezos’ telefoon intieme foto’s en berichten rond een buitenechtelijke affaire gekopieerd, die het uiteindelijk tot een Amerikaans roddelblad haalden. De hack vond enkele maanden voor de moord op Washington Post-columnist Jamal Khashoggi plaats.
Volgens onderzoek dat Bezos liet uitvoeren is zijn telefoon in mei 2018 geïnfecteerd via een videobestand dat vanaf de telefoon van kroonprins Mohammed bin Salman werd verstuurd
Callamard zegt dat als deze aantijgingen waar blijken te zijn, niet alleen de directe betrokkenheid van de kroonprins bij controle en onderdrukking is bewezen, maar er ook serieuze vragen zijn over de vrije verkoop, marketing en gebruik van spyware, die voor het bespioneren van dissidenten en activisten worden ingezet.
“Aan surveillance met behulp van technologie moeten strikte voorwaarden worden gesteld, via wetgevers en controle van de export ervan op nationaal en internationaal niveau”, aldus Callamard. Er zou een moratorium moeten komen op verkoop en export van deze technologie, vindt de rapporteur.Meer bij OHCHR
Praat mee