Ontzetting over freelance tarieven Persgroep

UPDATE Neeee, Oh, oh, oh. Ontzetting in de studio van het programma Wat verdien je? als freelance journalist Britt van Uem vertelt dat ze 57,80 euro verdient voor 4 tot tot 5 uur werken bij dagblad Tubantia van De Persgroep. 'Dat kan echt niet. Schandalig'. De panelleden in het tv-programma en het publiek in de studio kunnen niet geloven dat de regionale krantenuitgever 13 cent per woord betaalt, wat neerkomt op een uurloon van net iets meer dan 10 euro. Maandag zond BNNVARA de eerder opgenomen aflevering uit.
Lees ook:
Van Uem weg bij Tubantia; hoofdredacteur: ‘Ze had kunnen blijven’
Ook op social media kreeg Van Uem maandgavond meteen steun en kreeg De Persgroep er van langs.
Schandalig dat zzp’er in regionale journalistiek voor verhaal waar ze 5 uur mee bezig is 57,85 euro betaald krijgt #watverdienjij #nvj pic.twitter.com/SlfmbZ9l8z
— José Kager (@josekager) February 5, 2018
Vreemd en weinig journalistiek dat @tubantia dus wel aandacht besteedt aan de uitzending van vanavond maar in het nwsbericht niet vermeld wat hun Eigen freelancer verdient (0,13 ct pw ofwel 50 euro voor 5 uur werk) #watverdienje #watverdienjij https://t.co/h51FpugMql
— Malini Witlox (@maliniwitlox) February 6, 2018
In de tv-uitzending werd het inkomen van een tv-regisseur, een radioverslaggever en de freelance journalist vergeleken. Presentatrice Astrid Joosten gaf aan dat ze al langer de slechte betaling van freelance journalisten aan de orde wilde stellen. Zelf verdient ze ongeveer 175.000 euro per jaar.
Panellid Annemarie van Gaal nam het een beetje op voor de uitgevers van regionale kranten door te stellen dat die het ook niet makkelijk hebben en niet zoveel verdienen.
De Persgroep heeft naast regionale kranten ook landelijke kranten, radio- en televisiestations en tijdschriften. Het bedrijf heeft een jaaromzet van ongeveer 1,5 miljard euro en verdient daarmee zo’n honderd miljoen euro per jaar.
De Persgroep betaalt dat tarief voor al haar freelancers bij de regionale dagbladen van het bedrijf. Directeur Bart Verkade lichtte in mei 2016 tegenover Villamedia toe waarom het bedrijf dergelijke tarieven betaalt.
Op de website van de NVJ lichtte Van Uem eerder haar optreden in het tv-programma toe. ‘Die angstcultuur onder freelancers wil ik doorbreken door op de landelijke televisie mijn mond open te trekken. Dapper? Gedurfd? Ik vind dat ik meer waard ben dan dertien cent per woord en dat de (regionale) journalistiek meer verdient.’
Martha Riemsma, hoofdredacteur van Tubantia, gaf dinsdag op Radio 1 commentaar op de uitzending: ‘Ik werd pissig over het oordeel. Het ligt genuanceerder. We betalen 13 cent per woord voor de eenvoudige verhalen. Die zetten we uit bij freelancers. Dat is een bewuste keuze. Andere verhalen worden door onze vaste mensen mensen. Die worden beter betaald.’
‘Bij de Persgroep werken 4500 freelancers met heel veel plezier. En als Britt van Uem vier uur doet over een verhaal van 450 woorden is dat relatief lang. Dat is haar eigen keuze. Zoals het ook je eigen keuze is om tegen deze tarieven, die voor dat eenvoudige regionale werk overigens dik in orde zijn, voor ons te werken.’
Is zij nog welkom bij de krant? ‘Als ze haar werk goed doet en tegen de voorwaarden wil werken: ja hoor’.
De televisie-uitzending is hier terug te kijken. Op ongeveer 28 minuten maakt Van Uem bekend wat ze verdient.
De slechte tarieven in de journalistiek zijn geen nieuw fenomeen. Hier een overzicht van de stukken die Villamedia daar vorig jaar over schreef.
Praat mee