— vrijdag 5 april 2024 07:32 | 0 reacties , praat mee

Dienst Justitiële Inrichtingen vindt geen aanwijzingen voor omkoping van medewerker door Khalid Kasem

Dienst Justitiële Inrichtingen vindt geen aanwijzingen voor omkoping van medewerker door Khalid Kasem
© ANP / Patrick Harderwijk

De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft geen aanwijzingen gevonden voor omkoping van een medewerker van de dienst door voormalig advocaat en presentator Khalid Kasem. Dat blijkt uit een onderzoek dat de DJI instelde na een artikel in het AD. Laatste wijziging: 5 april 2024, 07:38

De krant schreef over geluidsopnames gemaakt door wijlen Peter R. de Vries. Daarop zou te horen zijn dat Kasem erkent een selectiefunctionaris te hebben omgekocht. Kasem heeft later ontkend iemand te hebben omgekocht.

De onderzoekers van Bureau Integriteit van de DJI concluderen dat omkoping “niet aannemelijk is dat er sprake is van een integriteitsschending”. Het onderzoek bestond uit een analyse van bestaande procedures en verdiepende interviews.

Kernwaarde
De DJI zegt dat een selectiefunctionaris geen bepalende rol heeft bij de beslissing om een gevangene vrij te laten. Dat gebeurt op basis van een advies van de penitentiaire inrichting (PI), aldus de organisatie. “Een afwijkend besluit door een selectiefunctionaris valt onmiddellijk op bij de PI.”

Directeur-generaal van de DJI Wim Saris noemt het “goed” dat er geen aanwijzingen zijn gevonden voor de omkoping. “Integriteit is een kernwaarde van DJI. Een bewering dat een van onze collega’s omkoopbaar is dan wel is omgekocht is zeer ernstig en heeft grote impact op medewerkers.”

Eerder oordeelde ook de deken van de Amsterdamse Orde van Advocaten al geen aanwijzingen te hebben gevonden voor omkoping van selectiefunctionarissen of pogingen daartoe door Kasem.

Wel kreeg hij een formele waarschuwing omdat hij in één geval ongepaste uitlatingen tegen een cliënt deed om een factuur betaald te krijgen. Of de directeur-generaal van de DJI zich soortgelijk heeft uitgelaten is niet bekend.

Rijksrecherche
De beschuldigingen aan het adres van Kasem zijn nog onderwerp van onderzoek door de rijksrecherche. Ook ligt er nog een klacht bij de deken van de Amsterdamse Orde van Advocaten. Die is ingediend door zijn oud-werkgever advocaat Geertjan van Oosten.

Hij verwijt Kasem dat hij in een uitgelekt gesprek zou hebben gezegd dat omkopingspraktijken van medewerkers van de DJI op het kantoor van Van Oosten een gangbare werkwijze waren.

Woensdag maakte BNNVARA bekend dat Kasem voorlopig niet terugkeert op televisie. Na een gesprek concludeerden de betrokkenen dat dit “vanwege alle discussie rond zijn persoon” niet aan de orde is.

Bekijk meer van

Khalid Kasem
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee