Internetwaakhond: Sociale media beperkt bereikbaar in Afghanistan
Bij meerdere providers in Afghanistan lijken socialemediaplatforms als Instagram, Facebook en Snapchat geblokkeerd, meldt internetwaakhond Netblocks.
Op bereikbaarheidsdata is te zien dat bij onder andere Afghan Wireless en Western Telecom de sociale media niet bereikbaar zijn.
Netblocks meldde vorige week maandag dat er in Afghanistan sprake was van landelijke internetuitval. Dat leidde tot grote problemen bij winkels en bedrijven.
48 uur later herstelden de Taliban het mobiele internet in het land.
Amnesty doet oproep
Eerder deze maand riep Amnesty International de Taliban op de volledige internettoegang onmiddellijk te herstellen.
Internetwaakhond Netblocks meldde dat er feitelijk sprake was van een volledige blackout in het land. In september waren er ook al berichten dat de Taliban het internet in het noorden van het land hadden verstoord.
VN eist herstel internet
Ook de Verenigde Naties roepen op tot het onmiddellijke herstel van de internetverbinding. Volgens de VN vormt de internetblokkade “een verdere restrictie op toegang tot informatie en vrijheid van meningsuiting”.
De mensenrechtenorganisatie spreekt van een “extreem ernstige mensenrechtenschending”, met name voor vrouwen en meisjes “die al langer worden uitgesloten van het openbare leven”. Sinds de Taliban de macht in 2021 grepen, zijn de rechten van vrouwen in Afghanistan steeds verder ingeperkt.
Zo moeten vrouwen zich sluieren en mogen meisjes niet meer naar school. Ook verboden de Taliban vrouwen in bepaalde sectoren te werken.


Praat mee