— maandag 12 oktober 2026 10:42 | 0 reacties , praat mee

Droneaanval verstoort wederom werking van Russisch Yandex-datacenter

Droneaanval verstoort wederom werking van Russisch Yandex-datacenter
© Fuller / SOPA

Een datacenter van de Russische techreus Yandex is door een droneaanval beschadigd, waardoor de werkzaamheden in de faciliteit zijn verstoord. Dat meldde het bedrijf zondag. Het is de derde aanval in drie dagen tijd. Laatste wijziging: 12 oktober 2026, 11:25

De aanval vond plaats bij een datacenter in de plaats Vladimir, ongeveer 200 kilometer ten oosten van Moskou. Volgens Yandex vielen er geen gewonden. Het bedrijf voegde eraan toe dat hulpdiensten ter plaatse zijn en dat wordt onderzocht hoe de werkzaamheden kunnen worden hervat.

Uitval van clouddiensten en datacenters na aanval op Russisch techbedrijf Yandex | Villamedia

Brand
Vrijdag meldde Yandex dat een droneaanval een datacenter in de regio Kaloega had beschadigd. Een dag eerder had een aanval brand veroorzaakt bij een faciliteit van Yandex in de regio Rjazan, met grote storingen tot gevolg.

Yandex, vaak “het Google van Rusland” genoemd, beheert de populairste zoekmachine van het land en een app voor het bestellen van eten en taxivervoer. Die app wordt door tientallen miljoenen mensen in Rusland gebruikt.

‘Veel mensen is dat opgevallen’
Met zijn aanvallen op Russische datacenters heeft Oekraïne ook gebruikers van sociale media een dienst bewezen, denkt president Volodymyr Zelensky. “Het werd plotseling gemakkelijker ademhalen op veel sociale media” met minder Russische bots, zei de Oekraïense leider maandag. “Veel mensen is dat opgevallen.”

Meteen waren er op sociale media “minder haat, minder verdeeldheid, minder provocaties”, zei Zelensky via een videoverbinding op een veiligheidsconferentie in Warschau. “Want minder bots. Redelijk duidelijk waar die vandaan komen.”

Westerse overheden waarschuwen al langer dat Rusland nepnieuws en propaganda verspreidt en versterkt op sociale media met talloze profielen van nepgebruikers.

Bekijk meer van

Yandex Rusland Oekraïne
Schrijvers en journalisten in opstand tegen Big Tech - banner onder artikel

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee