— dinsdag 2 september 2025 14:25 | 0 reacties , praat mee

Studio MBO: incubatorproject laat jongeren journalistiek ontdekken

Studio MBO: incubatorproject laat jongeren journalistiek ontdekken
Het logo van Studio MBO - © Studio MBO

Jongeren zijn steeds minder betrokken bij het nieuws, viel Rebecca Looijen en haar collega’s op. Dit blijkt ook uit het meest recente Digital News Report van het Commissariaat van de Media. Binnen de Incubator van het Stimuleringsfonds voor de Journalistiek (SVDJ) besloot het team een lespakket voor mbo’ers te ontwikkelen. “Door zelf nieuws te maken, ontdekken mbo’ers dat hun stem ertoe doet. Bovendien levert het mediamakers authentieke verhalen op voor een doelgroep die moeilijk te bereiken is.” Laatste wijziging: 11 september 2025, 06:50

De SVDJ Incubator is een programma met 35 deelnemers ‘gericht op het creëren van innovatieve oplossingen voor uitdagingen binnen de journalistiek’. Negen maanden lang krijgen verschillende teams met mensen uit verschillende vakgebieden de kans om oplossingen te ontwikkelen op het gebied van publieksbetrokkenheid.

Looijen en haar team (bestaande uit Laura den Edel, Charis Stephanie Bakker, Marten de Ruiter en Karen Eshuis) kiezen ervoor om jongeren tussen de 16 en 26 jaar te betrekken bij de journalistiek.

Luisteren naar de stem van jongeren doen ze door middel van een lespakket, waarin jongeren op het mbo de basisprincipes van journalistiek leren. Vervolgens gaan ze zelf aan de slag met het maken van een video, podcast of magazine. “De workshop is onderdeel van de burgerschapslessen op het mbo, waar mediawijsheid ook al in naar voren komt”, aldus Rebecca. “Journalistiek gaat ook over burgerschap, machtsverhoudingen en democratie en sluit daarom perfect aan.”

“Wij geloven dat iedere jongere een verhaal heeft. Als je hen aan het woord laat, voelen ze zich meer betrokken en groeit het vertrouwen in de journalistiek.  Deze doelgroep wordt door media nog vaak over het hoofd gezien. Ze vinden het nieuws te moeilijk, te negatief en te ver weg. Wij willen beter op hun nieuwsbehoefte aansluiten”, vertelt ze.

Op dit moment worden de lessen getest op verschillende mbo-scholen en aangepast waar nodig. “We zitten nog in een pilotfase, op basis daarvan willen we het lespakket bijschaven.”

Een mooie bijkomstigheid van het pitchen van eigen verhalen is de verbinding die ontstaat tussen jongeren. Rebecca vertelt: “Je ziet dat jongeren van elkaar leren en meer begrip voor elkaar krijgen. Zo vertelde iemand over haar familie die gevlucht is en een ander over acceptatie van de LHBTIQ+ gemeenschap. Er ontstaat een open gesprek over onderwerpen die hen direct raken.”

Uiteindelijk wil het team de verhalen van jongeren ook publiceren bij media. “Door samen te werken met journalistieke organisaties krijgt de beroepsgroep de input voor verhalen die ze op dit moment hard missen”, zegt ze. “Mediamakers die interesse hebben kunnen zich melden via de website.” 

Het lespakket moet in 2026 voor alle mbo-scholen en journalistieke organisaties beschikbaar zijn. “Voor ons ligt de focus nu op een zo goed mogelijk lespakket dat de schijnwerper richt op mbo-jongeren en hun eigen verhalen.” Alle producten die binnen de SVDJ Incubator worden ontwikkeld, worden uiteindelijk open source beschikbaar voor de hele sector.

Meer bij Studio MBO

Bekijk meer van

Mediawijsheid mbo
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee