— dinsdag 2 november 2021 08:45 | 0 reacties , praat mee

Start Volkstribunaal voor de moord op journalisten; openingszitting online te volgen

Start Volkstribunaal voor de moord op journalisten; openingszitting online te volgen
Mexico: een hek met daaraan foto's van vermoorde journalisten. In december 2020 stond daar de teller op 120, wat Mexico een van de gevaarlijkste landen maakt om journalist te zijn. | AFP

Vandaag start in Den Haag de eerste hoorzitting van het Volkstribunaal voor de moord op journalisten, een initiatief van de Nederlandse persvrijheidorganisatie Free Press Unlimited (FPU), het Franse Reporters sans Frontières (RSF) en het Amerikaanse Committee to Protect Journalists (CPJ). Laatste wijziging: 2 november 2021, 15:58

De start van het tribunaal valt samen met de Internationale Dag tegen Straffeloosheid van Misdaden tegen Journalisten, waarmee aandacht wordt gevraagd voor het feit dat moorden op journalisten zelden tot veroordelingen van opdrachtgevers en daders leiden. In gemiddeld acht van de tien moorden op journalisten gaan opdrachtgevers en daders vrijuit.

Sinds 1992 zijn ruim 1400 journalisten gedood. “Het aanhoudend hoge niveau van straffeloosheid houdt een cyclus van geweld tegen journalisten in stand en vormt een bedreiging voor de persvrijheid wereldwijd”, aldus de persvrijheidsorganisaties.

Het Volkstribunaal moet dit onrecht benadrukken maar ook familieleden en collega’s de kans geven te praten over de impact van deze moorden. De openingstoespraak wordt gehouden door het Britse Hogerhuis lid Helena Kennedy, verbonden aan het High Level Panel of Legal Experts on Media Freedom, een groep van gerenommeerde internationale juristen die belast zijn met het ontwikkelen van wettelijke kaders om mediavrijheid te beschermen.

De openingszitting is online te volgen:

De eerste zaken zijn ook al aangekondigd: de regeringen van Mexico, Sri Lanka en Syrïe worden aangeklaagd voor het falen om mensen te berechten voor de moorden op Miguel Ángel López Velasco, Lasantha Wickrematunge en Nabil Al-Sharbaji.

NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee