NSP teleurgesteld na besluit om vooronderzoek naar duw van Wout Weghorst te seponeren
Het bestuur van de stichting Nederlandse Sport Pers (NSP) heeft teleurgesteld gereageerd op de beslissing van de aanklager betaald voetbal van de KNVB. Deze seponeerde het tuchtrechtelijk vooronderzoek naar het wegduwen van een cameraman door Ajax-speler Wout Weghorst.
Het voorval deed zich voor toen de spelers van Ajax, in een rij opgesteld, na de thuiswedstrijd tegen FC Twente op 18 mei dit jaar het applaus van het publiek in ontvangst namen.
Ajax had de wedstrijd weliswaar gewonnen, maar zag PSV kampioen van Nederland worden. Een cameraman filmde de spelers van Ajax, maar kreeg een duw van Weghorst toen hij een close up van hem maakte.
Ernstig letsel
De NSP laat in een persbericht weten dat de desbetreffende mediawerker een camera met een gewicht van veertig kilogram met zich meedroeg en dat hij door de duw ernstig letsel had kunnen oplopen.
De aanklager betaald voetbal van de KNVB stelde een tuchtrechtelijk vooronderzoek in, maar verzocht de NSP om dit niet met het publiek te delen met betrekking tot een naderende interlandperiode waarin Weghorst wellicht zou gaan spelen.
‘Helpt de beeldvorming niet’
Zes weken na de bewuste wedstrijd ontving NSP een reactie van de aanklager: ‘Op basis van de ontvangen verklaringen van onder meer de heer Weghorst en Ajax heeft de aanklager besloten dit vooronderzoek te seponeren. De aanklager is mede tot deze beslissing gekomen vanwege de inspanningen die zijn verricht om spijt te betuigen en persoonlijk excuus aan te bieden.’
Maar volgens de NSP is dit niet voldoende: “Onze beroepsgroep staat te zeer onder druk om grensoverschrijdend gedrag richting journalisten onbesproken te laten. In 2024 zijn opnieuw meer journalisten lastiggevallen dan in de jaren ervoor. In totaal kwamen 249 meldingen binnen bij PersVeilig; alleen in het Coronajaar 2021 lag dat cijfer hoger. Uiteraard is het toe te juichen als Ajax/Weghorst persoonlijk excuses aanbieden. Maar dat gebeurt achter de schermen, en helpt de beeldvorming niet.”
De NSP verwijt de KNVB bovendien de media niet genoeg in bescherming te nemen.
“Door niet in te grijpen, zou het beeld kunnen ontstaan dat men kennelijk zonder gevolgen tegen camera’s mag slaan. En daarin schuilt een extra gevaar. Wout Weghorst heeft als profvoetballer een voorbeeldfunctie. Het moet klip en klaar zijn dat je te allen tijde van beeldmakers moet afblijven. Dat geldt ook, en misschien wel juist voor profvoetballers.”


Praat mee