— vrijdag 22 mei 2026 10:15 | 0 reacties , praat mee

Microsoft lekt namen Nederlandse ambtenaren aan Huis van Afgevaardigden VS

Microsoft lekt namen Nederlandse ambtenaren aan Huis van Afgevaardigden VS
Willemijn Aerdts, D66 Staatssecretaris Digitale Economie en Soevereiniteit, tijdens debat in de Tweede Kamer. - © ANP / Peter Hilz

Staatssecretaris Willemijn Aerdts van Digitale Economie en Soevereiniteit heeft de Amerikaanse ambassadeur aangesproken op het openbaar maken van namen van Nederlandse ambtenaren. Vrij Nederland schreef vrijdag over de namen van ambtenaren die openbaar zijn gemaakt. Microsoft had die gegevens met het Huis van Afgevaardigden gedeeld. Laatste wijziging: 22 mei 2026, 11:23

Ze besprak dit met de ambassadeur tijdens haar kennismakingsgesprek met hem. Ze noemt dit “niet wenselijk”.

Het is volgens de D66-bewindsvrouw al even geleden gebeurd.

‘Niet over de rug van ambtenaren’
“Ik heb gezegd hoe onwenselijk dit is. Als je een probleem hebt, dan vecht je dat met ons uit of desnoods in Europa, maar niet over de rug van ambtenaren”, zei Aerdts voorafgaand aan de ministerraad.

Ook staatssecretaris Eric van der Burg van Binnenlandse Zaken is bezorgd dat Microsoft zomaar namen van ambtenaren met de VS heeft gedeeld. Hij wil wel eerst onderzoeken op wat voor manier de namen zijn gedeeld en in wat voor documenten, voordat hij daar conclusies aan verbindt.

Cloud Act
Amerikaanse techbedrijven moeten gegevens met de Amerikaanse overheid delen vanwege de Cloud Act die van kracht is in dat land. De ambtenaren werkten volgens Vrij Nederland aan de uitvoering van de Europese Digital Services Act (DSA).

Die is bedoeld om met name grote online diensten en platforms meer te reguleren. De VS zijn daar tegen, omdat ze het zien als censuur.

De bewindspersonen konden nog niet zeggen wanneer Nederland onafhankelijk wordt van grote Amerikaanse techbedrijven.

“Dat kan niet van de ene op de andere dag”, zei VVD-staatssecretaris Van der Burg. Volgens Aerdts is er tijd nodig tot Nederland digitaal soeverein is. Ze weet niet hoeveel tijd dat gaat kosten. “Ik hoop dat het niet heel lang zal zijn.”

NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee