Mexico: kritiek op wetsvoorstel bescherming journalisten anders te financieren

In Mexico heeft de regeringspartij van president López Obrador voorgesteld 54 speciale overheidstrustfondsen te beëindigen of de financiering ervan anders te regelen. Een regeling voor persoonlijke bescherming van mensenrechtenstrijders en journalisten zou een politieke speelbal kunnen worden.
De regeling verdwijnt in het voorstel niet, maar de financiering ervan wordt overgenomen door het Secretario de Gobernación, het ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens persvrijheidsorganisatie CPJ wordt de regeling dan onderdeel van politieke intriges.
Journalisten en mensenrechtenstrijders krijgen onder de huidige regeling beschermingsmaatregelen vergoed, zoals alarmknoppen, lijfwachten en toegang tot safehouses, indien nodig. In Mexico, dat geteisterd wordt door een slepende drugsoorlog, zijn journalisten regelmatig doelwit van drugscartels.
Er zijn zeker 30 moorden op journalisten onopgelost. Het lukte de autoriteiten vorig jaar maar in één moordzaak een veroordeling te realiseren. Volgens CPJ heeft de regeling de afgelopen jaren 418 journalisten beschermd.
CPJ-vertegenwoordiger in Mexico Jan-Albert Hootsen zegt het Mexicaanse congres niet kan toestaan dat bescherming van journalisten in een van de dodelijkste landen voor de beroepsgroep politiek beïnvloed raakt.
Praat mee