Smartocto userneeds

— donderdag 9 maart 2023, 14:20 | 0 reacties, praat mee

Hoofdredactie NOS Sport vertrekt na inventarisatie van vertrouwenspersonen

UPDATE De hoofdredactie van NOS Sport vertrekt. Dit is een directe uitkomst van een inventarisatie van twee externe vertrouwenspersonen naar misstanden bij NOS Sport. In een persbericht laat huidig hoofdredacteur Maarten Nooter weten dat het vertrek niet direct zal plaatsvinden. Laatste wijziging: 10 maart 2023, 09:53

‘Wij geloven in dat tweesporenbeleid (de NOS kondigde in december 2022 cultuurveranderingen aan, als tweede spoor in het tweesporenbeleid, red.). Benoemen wat niet goed is en doorgaan op een manier die wél goed is’, aldus Nooter.

‘Daarvoor moeten we eerst dat redactie brede cultuuronderzoek houden en kritisch naar onszelf en onze organisatie kijken. En dus ook naar de mensen die daar leiding aan geven. Zodra helder is hoe de omslag het beste gemaakt kan worden, hoort daar ook nieuw leiderschap bij en daar maken wij als hoofdredactie ruimte voor. Niet per direct want de continuïteit van de sportverslaggeving dient gegarandeerd te blijven. Wel op termijn, en daarover gaan we in gesprek.” Medewerkers van de NOS zijn donderdagmiddag, kort voordat het nieuws over het vertrek van de hoofdredactie naar buiten kwam, geïnformeerd - zo zeggen verschillende bronnen bij de NOS.

De hoofdredactie bestaat naast Nooter uit Ewoud van Winsen (plaatsvervangend hoofdredacteur), Pim Marks (plaatsvervangend) en Selma Schuurman (plaatsvervangend).

Lees ook: Grensoverschrijdend gedrag bij NOS Sport: ‘Porno kijken op werkvloer’ en ‘stalkende eindredacteuren’

Het verslag bevat zowel meldingen van grensoverschrijdend gedrag als ervaringen over de werkcultuur bij NOS Sport over de afgelopen twee decennia. Het verslag heeft volgens NOS Sport ‘indringende inzichten’ opgeleverd. Zo wordt er melding gemaakt van seksuele intimidatie, discriminatie, pestgedrag, verbale agressie over een tijdsbestek van langer dan twintig jaar tot kort geleden. Jarenlang werd er wel melding gemaakt van deze klachten, maar deze meldingen werden genegeerd of onvoldoende behandeld.

Leidinggevenden bij NOS Sport zouden volgens het verslag te weinig hebben gedaan met signalen van grensoverschrijdend gedrag. Medewerkers geven wel aan dat er op het gebied van omgangsnormen verbeteringen zijn bereikt. In eerdere berichtgeving werd gemeld dat er - onder meer - porno werd gekeken op de redactie van NOS Sport.

Volgens de vertrouwenspersonen geven medewerkers bovendien aan trots te zijn om op voor NOS Sport te werken en roemen ze journalistieke kwaliteit van de leiding. Maar tegelijkertijd zijn er meldingen dat de focus te veel op het eindresultaat en te weinig op het menselijke aspect heeft gelegen. Hoofdredacteur Maarten Nooter - die dus op termijn terugtreedt - zegt dat de NOS in zijn geheel moet leren van deze ervaringen en dat de NOS in de toekomst beter om moet gaan met zulke meldingen.

De Volkskrant schrijft donderdagmiddag dat de krant al ‘maandenlang’ onderzoek doet naar de misstanden op de redactie van NOS Sport en dat de krant ‘eerdaags’ haar bevindingen uit dit onderzoek zal publiceren. Bij het externe onderzoeksbureau zouden ‘tientallen’ klachten zijn binnengekomen.

Staatssecretaris Gunay Uslu (Cultuur en Media) laat aan het ANP weten dat het gaat om ‘een patroon’ gaat. ‘Ook hier hebben mensen zich onveilig gevoeld, onder rottige omstandigheden moeten werken.” Volgens de staatssecretaris zijn signalen niet op tijd opgemerkt en ze noemt het “vreselijk” dat medewerkers van de NOS deze ervaringen hebben gehad. “Het is heel confronterend, heel verdrietig, maar blijkbaar is het ook nodig dat het op deze manier een beetje escaleert en naar boven komt.’

Wais Shirbaz, Secretaris Omroep, Hoofd Werkvoorwaarden, van de NVJ zegt dat het vooral voor de slachtoffers nu erg fijn is dat ‘erkend’ wordt wat zij hebben meegemaakt. Het belangrijkste is echter dat de hoofdredactie van de NOS ‘op korte termijn’ gaat kijken naar hoe de werkcultuur bij de omroep veranderd moet worden. ‘Het is belangrijk dat de hoofdredactie de medewerkers van de omroep hierin meeneemt en dat er ook écht iets zal veranderen.’

Door Chris Helt en Rutger de Quay.

Bekijk meer van

NOS Sport

Tip de redactie

Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee

Colofon

Villamedia is een uitgave van Villamedia Uitgeverij BV

Uitgever

Dolf Rogmans

Postadres

Villamedia Uitgeverij BV
Postbus 75997
1070 AZ Amsterdam

Bezoekadres

Johannes Vermeerstraat 22
1071 DR Amsterdam

Factuurgegevens

Villamedia Uitgeverij BV
Johannes Vermeerstraat 22
1071 DR Amsterdam

Contact

redactie@villamedia.nl

Redactie (tips?)

Chris Helt, hoofdredacteur

Marjolein Slats, adjunct-hoofdredacteur

Linda Nab, redacteur

Lars Pasveer, redacteur

Trudy Brandenburg-Van de Ven, redacteur

Rutger de Quay, redacteur

Sales

Sofia van Wijk

Jenny Fritschy

Webontwikkeling

Marc Willemsen

Vacatures & advertenties

redactie@villamedia.nl

Bereik

Villamedia trekt maandelijks gemiddeld 120.000 unieke bezoekers. De bezoekers genereren momenteel zo’n 800.000 pageviews.

Rechten

Villamedia heeft zich ingespannen om alle rechthebbenden van beelden en teksten te achterhalen. Meen je rechten te kunnen doen gelden, dan kun je je bij ons melden.