Guardian-journalist Egypte ontvlucht na verhaal over coronavirus
Een journalist van de Guardian is halsoverkop vertrokken uit Egypte, nadat ze over een wetenschappelijke studie had bericht die het officiële aantal coronabesmettingen in twijfel trok. Egypte zou op het punt hebben gestaan haar te arresteren.
Egypte sprak op het moment van verschijnen van slechts drie officiële infecties, maar onderzoekers van de Universiteit van Toronto analyseerden onder meer publiek beschikbare gezondheidsdata en internationale vluchtgegevens om tot de conclusie te komen dat er eerder van zesduizend tot ruim 19 duizend infecties sprake moet zijn.
Een dag nadat het stuk van Ruth Michaelson was verschenen, werd ze verzocht te verschijnen voor een gesprek met onder meer de voorzitter van de Egyptische rijksinformatiedienst SIS. Tijdens die bijeenkomst van 3,5 uur werd geëist dat het Guardian-stuk zou worden ingetrokken en excuses op de site zouden komen.
Op 17 maart werd de accreditatie van Ruth Michaelson ingetrokken. Ze werd daarna door de autoriteiten gevraagd haar visum te komen bespreken. Michaelson kreeg van Duitse diplomaten echter het advies onder geen enkel beding naar die afspraak te gaan. Michaelson heeft naast de Britse ook de Duitse nationaliteit.
De Duitse diplomaten zouden informatie hebben dat ze gearresteerd ging worden. “Stap op een vliegtuig en vertrek”, werd haar dringend geadviseerd. Daar gaf ze gehoor aan.
Met haar vertrek zijn er volgens de Guardian geen full-time correspondenten meer in Egypte, nadat in maart 2018 journalist Bel Trew werd uitgezet. Meer bij The Guardian

Praat mee