— donderdag 16 juli 2015 12:30 | 0 reacties , praat mee

Geen onderscheid meer tussen telefoon- en internettaps

Geen onderscheid meer tussen telefoon- en internettaps
Bob Mical

De politie bijkt sind begin vorig jaar standaard alle telecommunicatie onderscheppen als er een tap wordt gezet. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen telefoon- en internettaps. Dat meldt Computerworld op basis van een rapportage van Justitie. Laatste wijziging: 16 juli 2015, 12:33

“Sinds de invoering van de nieuwe interceptiestandaard wordt, zowel technisch als procedureel, geen onderscheid meer gemaakt tussen een telefoontap en een internettap. Het onderscheid in de tellingen komt hiermee te vervallen.” Dit geldt dus voor alle 25.181 taps die opsporingsdiensten in 2014 zette bij verdachten en relaties daarvan.

Burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom (BoF) is verbolgen. Rejo Zenger vindt het kwalijk dat internettaps nu standaard worden ingezet, aangezien die potentieel veel privacygevoeliger zijn dan telefoontaps. Met het onderscheppen van IP-verkeer wordt namelijk het gedrag van iemand onderschept, zijn hele doen en laten online. Met dus ook veel meer bijvangst.

Plasterk sloot zo’n ‘sleepnet’ vorig jaar maart al niet uit, maar de Eerste kamer stemde einde september 2014 nog in met een motie waarin het kabinet wordt opgeroepen af te zien van plannen om ongericht afluisteren van internetverkeer door inlichtingendiensten AIVD/MIVD mogelijk te maken.

Bekijk meer van

Bits of Freedom
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee