Facebook: Trump mag tegen 2023 weer naar binnen

Facebook weert oud-president Trump voor twee jaar van het platform, voor zijn rol in het aanjagen van een gewelddadige aanval op het Capitool in Washington. De ingangsdatum blijft 7 januari van dit jaar. Mocht Trump in 2024 aan de presidentsverkiezingen willen deelnemen, is daarmee Facebook vanaf begin 2023 weer voor hem beschikbaar als promotiekanaal.
Facebooks speciale raad van toezicht oordeelde begin vorige maand dat de verbanning terecht was, maar dat de gebruiksvoorwaarden van Facebook niet voorzien in een verbanning voor onbepaalde tijd. Een verbanning is óf permanent óf moet komen met een duidelijke einddatum, stelde de zogeheten Oversight Board.
Oud-politicus en ‘hoofd Wereldzaken’ Nick Clegg stelt dat met het huidige besluit recht wordt gedaan aan zowel de originele ban-maatregel als de uitspraak van de toezichtsraad.
Trumps terugkeer in 2023 is niet honderd procent gegarandeerd, aldus Clegg. “Na het einde van deze periode vragen we experts om te oordelen of het risico voor de publieke veiligheid is afgenomen. We wegen daarbij externe factoren mee, zoals geweldsincidenten, of vreedzame samenscholing mogelijk is en andere indicatoren van maatschappelijke onrust”, schrijft Clegg.
Als er nog steeds gevaar dreigt voor de openbare orde, wordt de verbanning verlengd tot er het gevaar is geweken, stelt Facebook.
Trump voelt de effecten van deplatforming: hij lanceerde begin mei een weblog. Het gebrek aan aandacht dat zijn posts genereerden bracht Trump ertoe die blog onlangs te wissen.
Een woordvoerder zinspeelde erop dat Trump binnenkort een ‘vrije woord’ Twitter-alternatief lanceert.
Praat mee