Ontmoetingsplek voor journalisten en publiek: het Reizend Huis voor de Journalistiek strijkt neer in Den Haag
Van 2 oktober tot en met 11 december 2026 vestigt het Reizend Huis voor de Journalistiek zich in de Centrale Bibliotheek Den Haag. Tien weken lang kunnen journalisten, mediamakers en inwoners van Den Haag elkaar ontmoeten. Trouw, Villamedia en Den Haag FM werken mee.
De kloof tussen journalistiek en een deel van het publiek wordt breder. De interesse in nieuws neemt af en steeds meer mensen mijden het nieuws regelmatig.
Redacties zijn daarom op zoek naar nieuwe manieren om hun lezers en kijkers te bereiken en actiever bij hun werk te betrekken.
Over het huis
Het Huis voor de Journalistiek is een onafhankelijke stichting die wil bijdragen aan een sterke, open en betrokken journalistiek in Nederland. Dat doen ze door ruimte te creëren voor ontmoeting en samenwerking tussen journalisten, het publiek en maatschappelijke partners.
Soms op één plek, soms onderweg, soms tijdelijk. Wat altijd blijft, is het idee van een huis: een plek waar je je veilig voelt, waar ideeën gedeeld worden en waar je je verbonden voelt met je journalistieke ‘huisgenoten’. Zo luidt de over ons pagina van het Huis voor de Journalistiek.
In de centrale hal van de bibliotheek wordt een echt Huis(je) voor de Journalistiek geplaatst, ontworpen door Eva Sprenkelder. Hier komen werkplekken voor journalisten, maar wie binnenloopt kan ze zo aanspreken. Hier kun je bijvoorbeeld een vraag over journalistiek stellen, uitleggen dat je aandacht voor een bepaald onderwerp mist of zelf een verhaal aandragen.
Daarnaast worden er ook workshops, interviews, gesprekken en thema-avonden georganiseerd.
Thema’s
Om de twee weken staat een ander maatschappelijk thema centraal, steeds vanuit de vraag: wat betekent dit grote onderwerp voor de inwoners van Den Haag?
De thema’s die worden behandeld zijn: oorlog en internationale conflicten, rechtsstaat en democratie, klimaatverandering in de grote stad, armoede & journalistiek en informatie.
Het Huis wordt gevestigd in een bibliotheek omdat deze volgens de organisatie laagdrempelig, vertrouwd en neutraal zijn. “Bovendien komen er mensen bij elkaar die bij een traditioneel journalistiek evenement lang niet vanzelfsprekend elkaar tegen zouden komen.”
“Den Haag is daarbij niet toevallig onze eerste halte. Nationale politiek, internationale instellingen, diasporagemeenschappen en lokale journalistiek komen hier op een bijzondere manier samen. Tegelijkertijd is het een stad met grote verschillen tussen wijken en gemeenschappen”, aldus het Reizend Huis.
Meer bij het Huis voor de Journalistiek.


Praat mee