Azerbeidzjan: in de val gelokte journalist overleden

In Azerbeidzjan is met voorbedachte rade een freelance journalist gedood, nadat hij door supporters van een plaatselijke voetballer zwaar was mishandeld. Rasim Alijev had op Facebook een kritisch bericht geplaatst over speler Javid Hüseynov. Alijev kreeg daarop een woedend telefoontje van een man die stelde Hüseynovs neef te zijn.
Kort na het verhitte telefoontje leek de man in te binden en nodigde de journalist om zijn excuses persoonlijk in ontvangst te nemen. Bij die afspraak werd Alijev, toen hij uit zijn auto stapte, plots aangevallen door zes mannen. Ze sloegen hem in een felle aanval in elkaar en stalen zijn telefoon en portemonnee.
Hoewel Alijev nog in het ziekenhuis in een interview over de aanval kon vertellen, overleed hij zondagnacht toch aan interne bloedingen. De Azerbeidzjaanse politie zijn een zoektocht naar de vermeende familieleden begonnen. Voetbalclub Gabala stelt Hüseynov voorlopig niet meer op.
Alijev had kritiek geuit op het feit dat Hüseynov aan het einde van de gewonnen wedstrijd tegen Cyprus triomfantelijk met een Turkse vlag op het veld liep. De relatie tussen Cyprus en Turkije is al decennia moeizaam. Alijev vond dat Hüseynov, die het winnende goal scoorde, zich had moeten inhouden als vertegenwoordiger van Azerbeidzjan op Europese voetbalvelden.
Journalistenorganisaties IFJ en EFJ hebben hun afschuw uitgesproken over de dood van Alijev. Ze wijzen op het werk dat de journalist deed voor een van de belangrijkste persvrijheidsorganisaties binnen Azerbeidzjan. Dat zogenoemde Institute for Reporters’ Freedom and Safety (IRFS) werd vorig jaar gesloten nadat de Azerbeidzjaanse autoriteiten de banktegoeden bevroren.
“We vermoeden sterk dat Rasim Alijev doelwit was vanwege zijn werk voor onze organisatie”, aldus IFRS. IFJ/EFJ hopen op snel resultaat in het strafrechtelijk onderzoek.
Praat mee