— donderdag 4 juli 2024 15:55 | 0 reacties , praat mee

VS: journalist mogelijk gedwongen bronnen te onthullen achter Pulitzer-winnende reportage

VS: journalist mogelijk gedwongen bronnen te onthullen achter Pulitzer-winnende reportage
Anna Wolfe viert in mei 2023 de Pulitzer met collega-journalist Rick Cleveland na haar onthullingen over een miljoenenfraude met uitkeringsgelden. Een oud-gouverneur wil haar bronnen inzien voor een smaadzaak. | AP

In de Verenigde Staten is journalist Anna Wolfe aangeklaagd om bronnen te onthullen voor een artikelenreeks die haar een Pulitizer opleverde. Wolfe schreef over een miljoenenfraude met uitkeringsgelden in Mississippi, die niet naar hulpbehoevenden ging maar naar prestigeprojecten van hoge politici. Laatste wijziging: 4 juli 2024, 16:03

Het ging daarbij om 77 miljoen dollar, in een staat waar honderdduizenden onder de armoedegrens leven maar elk jaar slechts enkele duizenden daadwerkelijk een uitkering ontvangen. Voormalig gouverneur Phil Bryant zegt dat hij Wolfe’s aandeel in het onthullen van de fraude prijst, maar dat hem geen blaam treft.

Dat Bryant door onderzoeksjournalistiek platform Mississippi Today in verband is gebracht met de fraude is smadelijk, aldus Billy Quin,  de advocaat van de voormalige gouverneur. De gelden zijn indertijd door Mississippi’s hoofd van de sociale dienst John Davis weggesluisd, zegt Quin. Davis is daarvoor veroordeeld in september 2022 - een strafmaat is nog niet bepaald.

Gelden zijn onder meer gebruikt voor een sportcomplex van 5 miljoen dollar bij een universiteit waar de dochter van football-ster Brett Favre studeerde. Favre klaagde bij Bryant over het uitblijven van financiering, waarna die hem sms’te dat hij in de zaak zou duiken. Favre kreeg later ook nog ruim 1 miljoen dollar voor ‘promotionele activiteiten’.

De oud-gouverneur valt specifiek over het woord embezzled - verduistering, dat Mississippi Today-directeur Mary Margaret White tijdens een journalistieke conferentie heeft gebezigd. White bood excuses aan voor “de verspreking” en verduidelijkte dat de gouverneur daar nooit van is beschuldigd.

Quin zegt dat voor de smaadzaak tegen Wolfe inzage in documenten en interne e-mails vereist is, omdat moet worden aangetoond dat de publicatie wist dat die beschuldiging niet klopte en de uitspraak daarmee met kwade opzet is gedaan.

Mississippi Today en Wolfe weigeren categorisch de documenten te overhandigen. Het heeft het Hooggerechtshof van Mississippi gevraagd het bevel te vernietigen. Als dat mislukt wil het platform op federaal niveau in beroep gaan. Meer bij NBC News

NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee