— donderdag 22 maart 2018 10:00 | 0 reacties , praat mee

Referendum rond Wiv: tegenstemmers op kop

Referendum rond Wiv: tegenstemmers op kop
Bits of Freedom

UPDATE Tegenstanders van de nieuwe Wet op de inlichtingen en veiligheidsdiensten (Wiv) lijken in het gisteren gehouden referendum de meerderheid te hebben gewonnen. Nog niet alle stemmen zijn geteld, maar op het moment van schrijven heeft heeft 48,8 procent tégen de uitbreidingen in de Wiv gestemd. Laatste wijziging: 22 maart 2018, 11:17

Met een opkomst van 51,4 procent was 47,2 procent was voor de vernieuwing van de wet, die de inlichtingendiensten meer bevoegdheden geeft. Rond 4 procent heeft blanco gestemd.

In niet alle gemeenten waren dit jaar verkiezingen. In die gemeenten waar alleen het referendum werd gehouden, stemde bijna 57 procent tegen, met 42 procent voor.

De vraag is nu wat de regeringspartijen met de uitslag doen. Gisteren stelde premier Rutte dat bij een kleine marge vóór de wet ongewijzigd zou blijven. Nu tegen de overhand heeft, moet het kabinet de wet mogelijk ‘nog eens wegen’.

Digitale burgerrechtenbeweging Bits of Freedom zegt dat - mits de uitslag niet wijzigt - er een duidelijk signaal is afgegeven dat er een betere wet moet komen. “De uitslag is een heel duidelijk signaal van de kiezer aan het kabinet. De wet die er nu ligt is niet goed genoeg en moet op fundamentele punten verbeterd worden”, stelt Hans de Zwart, directeur van Bits of Freedom.

Het kabinet kan die uitslag niet negeren, aldus De Zwart.  Mocht dat wel gebeuren en treedt de wet onveranderd in werking, zal Bits of Freedom met een brede coalitie van burgerrechtenorganisaties en bedrijven naar de rechter stappen om onderdelen van de nieuwe wet aan te vechten. Meer bij NOS

NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee