— maandag 14 juli 2025 10:30 | 0 reacties , praat mee

NVJ sluit zich aan bij actie Auteursbond om Meta’s gebruik van auteursrechtelijk beschermd materiaal aan te pakken

NVJ sluit zich aan bij actie Auteursbond om Meta’s gebruik van auteursrechtelijk beschermd materiaal aan te pakken
© ZUMA Press Wire/Shutterstock

De NVJ heeft zich ook aangesloten bij de actie van de Auteursbond om het ongeoorloofde gebruik van auteursrechtelijk beschermd materiaal door Meta's AI-model Llama aan te pakken. Leden worden opgeroepen om te checken of hun werk voorkomt in de illegale LibGen-database. Laatste wijziging: 15 juli 2025, 10:40

In de database, door het Amerikaanse tijdschrift The Atlantic in maart doorzoekbaar gemaakt, staan naar schatting 7,5 miljoenen boeken, en ruim 80 miljoen wetenschappelijke teksten en cartoons. De Auteursbond riep in april al schrijvers op om zich te melden als ze hun boeken in die lijst zagen staan. Er hebben zich toen al 200 schrijvers gemeld. Inmiddels staat de teller op 600.

De NVJ roept nu ook leden op te checken of hun werk in de database staat en dat aan de beroepsorganisatie te laten weten. “Het doel is om inzicht te krijgen in de omvang van het probleem.” Je kan hier checken of je werk is gebruikt om het AI-model Llama te trainen. 

Amerikaanse rechtszaak
Overigens behaalde Meta recent wel een overwinning in een Amerikaanse rechtszaak over het trainen van hun AI-model met auteursrechtelijke beschermde werken. Dat mag ook zonder expliciete toestemming, oordeelde de rechter daar eind juni.

Bekijk meer van

NVJ NVJ Lira Auteursbond
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee