— dinsdag 26 mei 2026 16:09 | 0 reacties , praat mee

Kabinet geen angst voor sancties na verbod op verkoop Solvinity

Kabinet geen angst voor sancties na verbod op verkoop Solvinity
Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Economische Zaken) staat de pers te woord over het verbod op een overname van Solvinity door het Amerikaanse Kyndryl. | Laurens van Putten / ANP

Het kabinet is niet bang dat de Verenigde Staten strafmaatregelen tegen Nederland nemen omdat er een verbod is uitgevaardigd op de verkoop van Solvinity (het bedrijf achter de DigiD) aan een Amerikaanse onderneming. "Ik denk dat als er een land is dat goed begrijpt dat je kijkt naar zaken als veiligheid, dat het Amerika is", zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken, VVD). "Los daarvan: we hebben hier het advies gevolgd van een onafhankelijke commissie." Laatste wijziging: 26 mei 2026, 16:13

Het besluit is ook “niet lichtzinnig” genomen, verklaarde staatssecretaris Willemijn Aerdts (Economische Zaken, D66) tijdens een toelichting aan de media. “Ingrijpen in de markt doe je liever niet.” Maar het feit dat het Bureau Toetsing Investeringen (BTI) meldde dat de risico’s van de overname niet konden worden weggenomen en het publieke belang niet gegarandeerd kon worden, maakt een verbod volgens haar noodzakelijk. De Verenigde Staten zijn op de hoogte gebracht van het besluit.

Staatssecretaris Aerdts (Economische Zaken) verbiedt overname bedrijf achter DigiD | Villamedia

Het kabinet heeft eerder deze maand het contract met Solvinity nog voor twee jaar verlengd. Het bedrijf kan nu doorgaan met het onderhoud van DigiD, aldus Van der Burg. Over hoe het verder moet met de onderneming willen beide bewindslieden niets kwijt. “Dit besluit is gisteravond genomen; het is nu te vroeg om daarop in te gaan”, zei Aerdts.

Ze verwacht niet zo snel weer voor eenzelfde keuze te komen staan. “Solvinity is een bijzonder bedrijf als we kijken naar de publieke dienstverlening die zij voor de overheid doet.”

In het vragenuurtje in de Kamer zei Van der Burg later dat hij in gesprek gaat met Solvinity om te horen wat de gevolgen zijn van het afketsen van de overname voor de mogelijke continuïteit van het bedrijf. “We hebben er ook belang bij dat DigiD onderhouden blijft en in de lucht blijft.” Er zijn volgens hem nu “geen aanwijzingen die mij alarmerend stemmen”.

DigiD is van de Nederlandse Staat en Solvinity zorgt ervoor dat het systeem draait. Het Amerikaanse Kyndryl stond op het punt om Solvinity over te nemen. Daardoor zou de Amerikaanse overheid in bepaalde gevallen toegang krijgen tot de gegevens van DigiD.

Vorige week werd nog bekend dat Microsoft en Meta gegevens van Nederlandse ambtenaren hebben gedeeld met het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Daar heeft Aerdts de Amerikaanse ambassadeur op aangesproken.

Bekijk meer van

Solvinity Digid
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee