Journalisten van Morgen: welk advies hadden wij willen krijgen?
Vier journalistiekstudenten op mediareis door Ierland. De reiskosten moeten ze terugverdienen door de verkoop van hun journalistieke producties. Hoe doe je dat? Vincent Molenaar, Floris de Bruin, Maartje Bok en Tijn Piest geven als de 'journalisten van morgen' een inkijkje in het proces. Dit keer: We hebben nieuwe ervaringen opgedaan en, mede dankzij de fouten die we onderweg maakten, veel geleerd. We blikken terug op onze reis.
Grote steden zijn geen aanrader
De volgende keer zouden wij Dublin overslaan. Dat is het eerste wat ons te binnen schiet als we terugblikken op onze reis. Het klinkt misschien raar om niet naar de hoofdstad van Ierland te gaan, maar toch raden wij een bezoekje af. We vonden Dublin te groot om de Ierse cultuur goed mee te krijgen. Als een buitenlandse journalist aan jou zou vragen waar je heen moet om een goed beeld te krijgen van Nederland, dan zeg je niet dat diegene in Amsterdam moet blijven. Zo hadden wij, naast ons bezoek aan Cork, ook beter naar andere plekken zoals Killarny, Galway of Limerick kunnen gaan.
Goedkope hostels, slechte nachten
Online vonden we op een centraal gelegen hostel. Dit is een goede manier om kosten te besparen, maar het heeft ook nadelen. We kozen voor een gedeelde kamer van tien bedden. Dit betekende dat wij vieren de kamer moesten delen met zes onbekenden en de eerste nacht pakte dit niet heel goed uit. Vier van onze kamergenoten snurkten enorm hard. Het leek net alsof er een heel bos omgezaagd werd en dit was voor onze nachtrust verre van ideaal. Voor het besparen van kosten is een hostel dus wel een goede idee, maar als je goed wil slapen dan zou ik het niet aanraden.
Hoeveel gaat de reis wel niet kosten?
Alles in Dublin was ook best duur. We hebben dus enigszins kunnen besparen op onze kosten door onze kamer in het hostel, maar helaas bleek bij aankomst dat we nog maar een deel hiervan hadden betaald. €382, - kwam nog bovenop ons kostenlijstje. Geld dat wij helemaal niet hadden meegerekend. Onze tip: Kijk als je een overnachting boekt goed of je alle kosten hebt betaald, zodat je begroting uitkomt. Wij hadden als groep van vier personen een totaal van €3200,- begroot. Daar gingen we, door de onvoorziene kosten, flink overheen. Uiteindelijk kostte de reis ons per persoon €900,- en dit is voor ons als studenten heel veel geld.
Een groot deel terug verdiend
We wilden tijdens onze reis een deel van het geld terugverdienen. Ons gezamenlijke doel was om minimaal één derde van onze inleg terug te verdienen. En dit is ons zeker gelukt.
- Voor het interview met Tein Troost, de Nederlandse voetballer in Cork, hebben we van het supportersmagazine van NAC Breda €325,- gekregen;
- Het korte interview met Jan voor de Twentse krant Tubantia bracht €83,- op;
- Voor de vier vlogs en artikelen op dit medium hebben we een bedrag van €500,- gekregen;
- Het interview van Floris met boerin Yris heeft ons €557,- opgeleverd;
- Verder heeft Maartje haar nicht Lisette, een basisschooldocent in Dublin, geïnterviewd voor het Utrechts Nieuwsblad: €95,-;
- Maartje heeft ook Iris geïnterviewd, een Nederlandse vrouw die met haar man naar Ierland is verhuisd en daar aan verticaal tuinieren doet. Voor dit interview ontving ze €350,- van het Noord-Hollands Dagblad.
- Tijn heeft voor Trailrunning Magazine een hardloopverhaal over Dublin gemaakt waarbij hij een mooie hardlooproute heeft gelopen. Opbrengst: €150,-
In totaal is dit €2059,-. We hebben dus meer dan de helft van onze inleg terugverdiend en hier zijn wij enorm trots op. De reis heeft ons onder de streep €380, - per persoon gekost, wat voor ons een bedrag is wat we konden missen.
Aan welk medium moet je je verhaal verkopen?
Als je deze bedragen ziet, is duidelijk dat er een erg groot verschil zit in de prijzen die je krijgt per artikel. Hierbij willen we als tip meegeven om minder snel naar grote kranten of lokale bladen te gaan die onder DPG Media of Mediahuis vallen. Bij het artikel van Maartje over haar nicht Lisette, kregen we voor 600 woorden maar €80,-. Je moet je dan afvragen of het wel je tijd waard is. In plaats daarvan kan je beter naar vakbladen gaan kijken, zoals die van de agrarische sector genaamd Agrio. Voor dit blad hebben wij Yris geïnterviewd en hun tarief was 30 cent per woord. Een heel hoog tarief voor een blad en omdat wij een interview van meer dan 1500 woorden hadden, hebben we daar ook veel aan verdiend.
De studieopdracht gehaald
Deze reis was voor ons ook een afsluitende opdracht voor ons tweede jaar van de opleiding journalistiek. Onze eindbeoordeling hadden wij op 24 juni en bestond uit een presentatie van wat we op onze reis hebben gedaan. Ook moesten wij een individueel dossier inleveren. Onze presentatie ging heel goed. We konden onze ervaringen goed vertellen en ook waren de beoordelende docenten te spreken over onze publicaties en opdrachten. Ze zeiden dat we een perfecte balans hadden tussen gezelligheid en professionaliteit, hier stemmen wij alle vier volmondig mee in.
Respect voor de freelancer
Deze reis heeft ons veel geleerd over het vak bekijken vanuit de ogen van een freelancejournalist. Ik heb alleen maar meer respect gekregen. Het zelf jagen op verhalen en opdrachtgevers is niet makkelijk. Dat steeds meer journalisten hun brood op deze manier moeten verdienen zegt ook wel iets van de staat waarin de journalistiek zich bevindt. Hierdoor krijg je aan de ene kant journalisten die de kracht hebben om door te gaan en net dat ene mailtje nog versturen, die extra pitch nog houden en uiteindelijk hiervan kunnen leven. Aan de andere kant doen veel media te kort aan journalisten die graag een contract en vast inkomen willen. Het daarom in mijn ogen een interessante tijd waarin we leven en ik ben benieuwd waar ‘de journalist’ zal zijn over tien jaar.
Ter afsluiting
Voor ons zit het er weer op. We kijken terug op een zeer geslaagde reis waar we allemaal nog vaak aan terug zullen denken. De lessen over ondernemen en freelancen zijn voor ons heel waardevol geweest. We hopen dat we een goed beeld gegeven hebben van onze reis en wat daar allemaal bij kwam kijken.


Praat mee