— dinsdag 14 februari 2017 11:46 | 0 reacties , praat mee

“Frontale aanval” op klokkenluiders in Groot-Brittannië

“Frontale aanval” op klokkenluiders in Groot-Brittannië
© Pixabay

Als het aan de Britse regering ligt dan worden de straffen voor klokkenluiders die staatsgeheimen lekken een stuk strenger dan wat ze nu zijn. Dat meldt de Britse krant The Guardian. Laatste wijziging: 14 februari 2017, 12:40

De plannen zijn volgens de regering nodig omdat de bestaande wetgeving verouderd is in het digitale tijdperk waarbij ambtenaren makkelijker grote hoeveelheden gevoelige informatie kunnen onthullen.

In de nieuwe plannen stellen adviseurs van de regering voor de maximum celstraffen voor klokkenluiders omhoog te brengen van twee naar veertien jaar. De definitie van spionage wordt uitgebreid met het verkrijgen van gevoelige informatie en het doorgeven van die informatie. De gevolgen voor journalisten zijn dus enorm.

Als deze wet wordt aangenomen zal het ambtenaren ontmoedigen naar buiten te treden vanwege de draconische straffen, zo stellen criticasters. Volgens één criticus is het duidelijk dat de plannen een reactie zijn op de publicaties in The Guardian over het grootste afluisterschandaal in jaren van de Amerikaanse inlichtingendienst NSA, op basis van informatie van NSA-klokkenluider Edward Snowden. 

Er zouden volgens de regering uitvoerige gesprekken zijn geweest met media, mensenrechtenbeweging Liberty en Open Rights Group over de nieuwe wetgeving. Maar The Guardian, die ook op die lijst staat, meldt dat ze niet echt betrokken zijn bij het proces. En volgens Liberty is er wel een gesprek geweest, maar was het totaal onduidelijk dat het om een consultatie zou gaan. The Guardian ziet de voorstellen als een bedreiging voor journalisten en klokkenluiders en als een nieuwe aanval op de vrijheid van meningsuiting.

Jim Killock, de voorzitter van Open Rights Group, ziet het als een “frontale aanval”. “De intentie is het publiek nooit te laten weten dat een geheime dienst de wet heeft overtreden.”

Volgens de commissie die de plannen heeft gemaakt is er met alle betrokken partijen gesproken en zijn hun bijdragen meegenomen in de voorstellen. Meer bij The Guardian

 

Bekijk meer van

Groot-Brittannië
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee