Frans persbureau AFP ziet meerwaarde in samenwerking met Facebook’s factcheckingsprogramma

Hoewel diverse factcheck-organisaties kritiek hebben op het factcheckingsprogramma van Facebook en diens strijd tegen nepnieuws en desinformatie op het sociaal mediaplatform, zijn er ook organisaties die wel een meerwaarde zien in die samenwerking. Zoals het Franse persbureau AFP.
Het Stimuleringsfonds voor de Journalistiek sprak met AFP-journalist Guillaume Daudin, een van de vier Franse AFP-journalisten die fulltime bezig zijn met het achterhalen van de herkomst van dubieuze nieuwsberichten. Wereldwijd werken meer dan dertig AFP-journalisten mee aan het factcheckingprogramma.
Recent werd bekend dat het vooraanstaande Amerikaanse factchecking bedrijf Snopes stopte met de samenwerking, omdat Facebook alleen goed voor de dag zou willen komen en niets serieus zou nemen. Ook persbureau AP zou stoppen, maar ze blijken de dienst juist uit te breiden.
Volgens Daudin worden berichten die uiteindelijke van AFP het stempel nepnieuws krijgen minder gedeeld. “In die zin heeft wat we doen, effect.” Maar: “Er zijn niet genoeg statistieken om te controleren wat het exacte effect is van wat we doen. We zien wel dat er minder nepnieuws is, maar we zouden graag een accuratere weergave hebben van de gevolgen van ons werk. De database waar Facebook ons toegang toe geeft, is wat dat betreft niet efficiënt genoeg.” Overigens vindt Daudin dat niet vreemd. “Er is tijd nodig om de software zo te ontwikkelen dat het tot ieders tevredenheid kan worden gebruikt.”
Praat mee