— woensdag 25 maart 2020 09:42 | 0 reacties , praat mee

Europese Commissie wil met telecomdata mobiliteitspatronen meten van alle Europeanen

Europese Commissie wil met telecomdata mobiliteitspatronen meten van alle Europeanen
'Tongtian' (Heerser van de Hemel, red.) door de Chinese kunstenares Shen Bolun | AFP

De Europese Commissie heeft telecombedrijven gevraagd data te delen waarmee de bewegingen van miljoenen Europeanen zijn te volgen. Het zou nuttig extra gereedschap zijn in de strijd tegen het coronavirus. Het zou gaan om informatie die niet langer naar individuen valt te herleiden. Privacy-experts zijn er niet gerust op, meldt Het Financieele Dagblad. Laatste wijziging: 25 maart 2020, 09:50

Europees commissaris voor de interne Thierry Breton noemt de informatie nodig om ‘mobiliteitspatronen te analyseren’, zodat er snel actie op ondernomen kan worden. Italië, dat zwaar is getroffen door het coronavirus, had al een systeem waarbij het naleven van hun lockdown via telefoongegevens werd gecontroleerd.

In Taiwan gaat men nog een stapje verder: daar controleert de overheid wél tot op individueel niveau of iemand zich aan het uitgaansverbod houdt.

De Brusselse privacywaakhond EDPS zegt dat de gevraagde gegevens zijn geaggregeerd en niet langer het gedrag van individuen laat zien. Toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft voor Nederland nog geen concreet verzoek voor telecomdata gezien, meldt het FD.

Privacy-experts stellen dat alleen metadata (gegevens óver gegevens, red.) ook veel kan onthullen en meestal eenvoudig alsnog is te herleiden tot een individu. Het is volgens hen bovendien nog maar de vraag of de tijdelijke maatregel na de crisis weer wordt teruggedraaid. Meer bij het FD

Bekijk meer van

Europese Commissie
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee