Peter Olsthoorn wil debat aanzwengelen nadat kranten brieven publiceren die zijn geschreven met AI
Diverse kranten hebben de afgelopen periode ingezonden brieven geplaatst die zijn gemaakt met AI. Onderzoeksjournalist Peter Olsthoorn schrijft in een opinie in de Volkskrant dat hij het hoog tijd vindt voor een debat hierover. Een idee is om misschien alleen experts nog een podium te geven in de krant?
Alexander Klopping meldde in september dat hij door kunstmatige intelligentie (AI) geschreven lezersbrieven naar enkele kranten gestuurd. Sommige van die brieven werden ook gepubliceerd. De Ombudsman van NRC liet eind november weten dat ze recent ook ingezonden brieven hebben geplaatst die waren gemaakt met AI.
Peter Olsthoorn ontdekte dat het ook is gebeurd bij de Volkskrant. Het gaat om brieven van Danny Schram, die ook toegang krijgt tot de opiniepagina’s van NRC. Uit Olsthoorns onderzoek blijkt dat de man echt bestaat. “Hij is verbaasd vragen hierover te krijgen: ‘Iedereen doet dit toch? AI is algemeen geaccepteerd. En ingezonden brieven zijn opinies van lezers, geen wetenschappelijke publicaties.’”
Het roept volgens Olsthoorn de vraag op waarom lezers, die niet aantoonbaar over relevante kennis beschikken over zeer uiteenlopende onderwerpen, zo eenvoudig toegang krijgen tot de brievenrubriek. “Het antwoord is in mijn ogen duidelijk: vanwege de uitstekende stijl van schrijven, waardoor de redacties kennelijk de inhoud zonder argwaan lieten passeren.”
De Volkskrant heeft recent strenge regels doorgevoerd voor het gebruik van ChatGPT en andere AI bij redactionele artikelen. “Dat is toegestaan als hulpmiddel ‘voor eindredactie en onderzoek’, maar alle informatie moet gecheckt zijn en in een eigen formulering, met verantwoording aan de lezer, worden gepubliceerd. Deze ontwikkelingen hebben zonder meer een positief aspect: voor mensen die graag zouden willen reageren, maar niet goed kunnen formuleren, is AI een welkome drempelverlaging.”
Maar Olsthoorn vraag zich af waar de grens ligt “van het gebruik van citaten van derden, zoals filosofen, zonder bronvermelding? En van het gebruik van stijlbloempjes?”
ChatGPT-checkers zoals GPTzero.me zijn een optie, die kunnen proberen te bepalen in hoeverre een tekst ‘menselijk’ is, maar je zou volgens Olsthoorn ook als regel kunnen hanteren dat bijdragen louter nog van geïdentificeerde experts welkom zijn. “Voor opinies geldt dat in menig geval reeds, voor korte reacties nog niet.” Meer bij de Volkskrant


Praat mee
1 reactie
Bart Brouwers, 6 december 2024, 12:42
Heel goed om het debat hierover te voeren Peter. Maar laten we dat vooral niet alléén doen vanuit de wens om AI buiten de deur te houden. Mijn voorspelling: de grote traditionele media worden door dit soort incidenten nog strenger rond het gebruik van AI (ze moeten wel vanwege hun belofte aan hun publiek en de gangbare journalistieke codes), met als direct gevolg dat ze nog sneller worden voorbijgestreefd door nieuwe partijen die daar wel meer voor open staan. De grote uitdaging van vandaag is dus: hoe integreer je kunstmatige intelligentie in je journalistieke ziel?