— woensdag 20 november 2024 07:36 | 0 reacties , praat mee

Opgestapte Nora Achahbar staat versteld van berichten in de media: ‘Lekken naar de pers ondermijnt vertrouwen in de overheid’

Opgestapte Nora Achahbar staat versteld van berichten in de media: ‘Lekken naar de pers ondermijnt vertrouwen in de overheid’
Nora Achahbar geeft een toelichting nadat zij als staatssecretaris van Financien is opgestapt. Het NSC-bewindslid stapt uit het kabinet uit onvrede over uitspraken van kabinetsleden over mensen met een migratieachtergrond. - © ANP / Lina Selg

De vrijdag opgestapte NSC-staatssecretaris Nora Achahbar spreekt tegen dat ze tot haar besluit is gekomen vanwege racistische uitspraken. "Onwaarheden, die werden overgenomen in kranten en op sociale media." In een interview met Hart van Nederland zegt ze dat ze versteld stond van de berichten in de media. Wat er dan wel gezegd is, in onder andere de ministerraad, vertelt ze echter nog steeds niet. Laatste wijziging: 20 november 2024, 09:44

“De beschuldigingen en het lekken naar de pers ondermijnt het vertrouwen in de overheid. En ook beschadigt het personen”, laat ze optekenen in een artikel op de site, enkele uren nadat twee andere NSC’ers de Tweede Kamer juist hebben verlaten om deze kwestie.

‘Geen idee wat er is gebeurd’
Journalisten kregen via Haagse bronnen een paar racistisch getinte uitspraken te horen die zouden zijn gedaan door bewindspersonen, onder meer in de ministerraad van vorige week en in kleinere onderraden vlak daarna. Maar Achahbar spreekt dat nu tegen.

“Ik lees bizarre uitspraken die niet kloppen”. Volgens haar is “er iets niet goed gegaan” en heeft ze “geen idee wat daar gebeurd is”.

Op uitspraken of specifieke woorden - zoals het gebruik van kut-Marokkanen - wil ze evenwel niet ingaan in het interview. “Dan geef ik het zuurstof. Ik kan alleen zeggen dat ik verbijsterd was over de berichtgeving.”

Overigens wilde Achahbar vrijdag rond middernacht na haar korte statement bij het ministerie van Financiën geen vragen meer beantwoorden.

Ze sprak zelf over “polariserende omgangsvormen” en daar blijft ze in het interview bij. “Daarmee bedoel ik de felheid binnen de ministerraad, maar met name ook wat bewindspersonen en Tweede Kamerleden naar buiten toe zeggen.”

Hertzberger: ‘Met zijn allen naar de uitgang
De dinsdag opgestapte Rosanne Hertzberger meldt in een interview in NRC dat ze eigenlijk wilde dat “we met zijn allen naar de uitgang gingen.”

Ze zegt - net als Zeedijk in het Nederlands Dagblad - dat ze al langer een sluimerend ongenoegen had over de coalitie. Het vertrek van Achahbar was voor beiden de directe aanleiding voor hun besluit, nadat die een toelichting had gegeven in de fractie.

“Of er tijdens de ministerraad sprake was van racistische uitlatingen, weet ik verder niet. Dat heb ik ook niet meegenomen in mijn afweging”, aldus Zeedijk.

Hertzberger vindt verder dat “de wil om samen te werken, om het echt samen te doen, soms ontbreekt in de coalitie”.

Volgens haar was het dan zo “dat NSC altijd de partij wordt die moeilijk doet. Bij VVD en BBB zie je, en daar maakte ik me zorgen over, een mate van radicalisering. Ik heb weinig remmingen gezien. Het ging veel te hard, echt véél te hard”, aldus Hertzberger.

Bekijk meer van

NSC
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee