Kritiek op verspilling van kranten en magazines

In Vlaanderen worden jaarlijks 34 miljoen kranten gedrukt, nooit verkocht en weggegooid. En dat gaat ook op voor magazines: de stapel onverkochte Dag Allemaals blijkt bijna vijftien kilometer hoog en van P-magazine wordt elke week de halve oplage weggegooid. Dat melden Apache.be en Charlie op basis van data van het CIM (Centrum voor Informatie over de Media).
Volgens de auteurs heeft de verspilling ook te maken met het subsidiebeleid van de overheid. “De overheid verkiest een beleid dat vasthoudt aan een gedateerd en uitgesproken milieu-onvriendelijk verleden, in plaats van te kiezen voor echte verandering.”
De overheid steunt de papieren krant jaarlijks met ongeveer 400 miljoen euro. Het gros van de subsidies loopt indirect via distributiesteun. Bovendien hoeven uitgevers geen btw aan te rekenen voor papieren kranten. Voor digitale initiatieven daarentegen is geen structurele steun of verminderd distributietarief. En in plaats van 0 procent moeten zij wel 21 procent btw aanrekenen. “De bijhorende torenhoge afvalberg moeten we voor lief nemen.”
Praat mee