Japanse journaliste komt om door overwerk
Japan wordt opnieuw gedwongen om naar uitwassen van zijn werkcultuur te kijken, nadat arbeidsinspecteurs de dood van een 31-jarige medewerkster van de publieke omroep NHK aan overwerk hebben toegeschreven.
Miwa Sado werkte als politiek verslaggever op het hoofdkantoor in Tokyo. In de maand voor haar overlijden werkte ze maar liefst 159 uur over. Ze stierf drie dagen na een drukke verkiezingsperiode. Ze had in die tijd slechts twee dagen vrij kunnen nemen. Sado overleed aan hartfalen in juli 2013. De arbeidsinspectie schrijft haar dood toe aan karoshi, de Japanse term voor dood door overwerk. NHK maakte het overlijden pas vorige week bekend.
Sado’s dood voert volgens The Guardian de druk op de Japanse autoriteiten op om iets te doen aan het groot aantal sterfgevallen die door karoshi worden veroorzaakt. De verwachtingen die aan werknemers worden gesteld zijn hoog.
Volgens de overheid plegen jaarlijks duizenden Japanners zelfmoord gepleegd vanwege werkgerelateerde stress. Daarnaast overlijden tientallen mensen door stress-gerelateerde ziektebeelden, zoals hartinfarcten en lichamelijke en mentale uitputting.
In 2015 pleegde de 24-jarige Matsuri Takahashi zelfmoord door overwerkt te zijn . Ze had meer dan 100 overuren opgebouwd in de maanden voor haar dood. Haar dood bracht een nationale discussie op gang over de werkcultuur in Japan. De overheid wil nu dat werknemers maandelijks maximaal 100 uur mogen overwerken, maar volgens critici blijven de risico’s voor werknemers daarmee onverminderd hoog.


Praat mee