Europese Commissie gaat meer transparantie eisen van mediabedrijven

De Europese Commissie zal volgend jaar zomer richtlijnen presenteren om pluriformiteit en persvrijheid binnen Europese media te verbeteren. Een belangrijk punt daarin zal transparantie over bezit van mediabedrijven zijn, aldus de Brusselse nieuwssite EUobserver.
Vicevoorzitter van de Europese Commissie Věra Jourová verwees naar ontwikkelingen in Hongarije, Polen en Slovenië voor de noodzaak van betere wetgeving. In die landen is de laatste jaren de regeringsinvloed op media vergroot en komen onafhankelijke nieuwsorganisaties in het nauw.
EUobserver schrijft dat Jourová ging wilde ingaan op exacte details van de komende voorstellen, maar tegenover Europarlementariërs vooral het beoogde doel benoemde: media beschermen tegen politiek gemotiveerde aanvallen, vijandige overnames en economische uitbuiting.
Meer transparantie over eigenaarschap moet daarbij helpen en de Europese Unie meer opties bieden om in te grijpen als het in de ogen van de Commissie dreigt mis te lopen. De laatste jaren zijn er diverse aanvallen geweest op de persvrijheid, met aanslagen op journalisten en overheidsbemoeienis met omroepen en private mediabedrijven.
“De staat van de Europese media is niet goed”, aldus Jourová. Ze stelde bezorgd te zijn over aanstaande fusies van mediabedrijven in Frankrijk. Meer bij EUobserver
Praat mee