Zelf nepnieuws maken zou wel eens kunnen helpen tegen echt nepnieuws
Hoe haal je de angel uit nepnieuws? Misschien wel door mensen zelf nepnieuws te laten maken zodat ze vervolgens eerder vragen stellen bij het nieuws dat ze lezen. Ruurd Oosterwoud en Jon Roozenbeek zoeken dat uit met ROG, hun platform tegen desinformatie.
Samen maakten ze het online spel Slecht Nieuws. Ten grondslag aan het spel, aldus de makers, ligt de inentingstheorie van sociaalpsycholoog McGuire, die stelt dat ‘vaccinatie’ met een beetje van het kwade de weerstand ertegen verhoogt. In het spel leren spelers zelf nepnieuws maken. Zo leren ze de trucs van echte trollen doorzien.
Het spel is de enige bewezen remedie tegen desinformatie, zegt Oosterwoud. Of een beetje bewezen dan. Het onderzoek is gaande.
Wat volgens hem niet werkt is het ontmaskeren van nepnieuws door factchecken of door uit te leggen hoe het wel zit. Correcties van feitelijke onjuistheden bereiken de verkeerd geïnformeerden niet, stuiten op onbegrip en woede. „Er is een kloof tussen wat waar is en wat mensen waar willen vinden.”


Praat mee