Bredase journalist wint zaak van Britse bank
De in Breda woonachtige Somalische journalist Dahir Asalow hoeft geen artikelen over de Britse bank Dahabshiil van door hem beheerde websites te verwijderen. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch bepaald. Daarmee werd een eerder vonnis, uitgesproken op 18 december 2015, vernietigd.
De in 2007 naar Nederland geëmigreerde Asalow ligt al enkele jaren overhoop met Dahabshiil, een bank die Somaliërs helpt geld naar familieleden in andere delen van de wereld te sturen. De bank werd door de journalist onder andere beschuldigd van het financieren van terrorisme en het onderhouden van banden met terroristische organisaties als Al Shabaab en Al Qaida. Asalow publiceerde zijn artikelen op diverse websites, waaronder Sunatimes.com en Waagacusub.com, sites waarvan hij naast hoofdredacteur en beheerder ook eigenaar was.
In 2010 heeft Dahabshiil Alasow voor het eerst gedagvaard in een kortgedingprocedure. Dat is tot de Hoge Raad uitgevochten en daarbij moest Asalow rectificeren en ook sommige artikelen verwijderen. In 2015 begon de bank weer te procederen en heeft nu in die procedure bot gevangen bij het gerechtshof.
Tijdens dat hoger beroep eiste de bank dat Asalow een keur aan artikelen offline zou halen en een rectificatie op de voorpagina’s van alle websites zou plaatsen, op straffe van een dwangsom van 10.000 euro per dag (met een maximum van 250.000 euro). Ook wilde Dahabshiil dat de journalist video’s waarin hij de bank beschuldigde van YouTube zou halen. De rechter gaf Dahabshiil op de meeste punten gelijk.
Daarop ging Asalow in cassatie. Daarin oordeelde het gerechtshof dat hij niets hoeft te verwijderen.


Praat mee