Wetenschappelijke artikelen niet meer achter een betaalmuur

De al jaren durende discussie over betalen voor wetenschappelijke artikelen komt weer in een nieuwe fase terecht. Volgens de NOS stellen onderzoeksfinanciers uit elf landen dat wetenschappelijke artikelen die met publiek geld zijn betaald, gratis beschikbaar moeten worden. Ze mogen niet meer alleen in vaktijdschriften of op websites staan waarvoor door de consument moet worden betaald.
Onder de onderzoeksfinanciers, die worden gesteund door de Europese Commissie, is ook de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). “Wetenschappelijke publicaties moeten niet worden opgesloten achter een betaalmuur”, zegt NWO-voorzitter Stan Gielen.
In het verleden is er al veel te doen geweest over ‘open acces’. Uitgevers zouden volgens wetenschappers dubbel verdienen aan publicaties doordat wetenschappers een duur abonnement moeten afsluiten om toegang te krijgen tot artikelen terwijl ze vaak ook nog belangeloos redactiewerk uitvoeren om in wetenschappelijke uitgaves te mogen staan. Onderzoekers en anderen die wetenschappelijke artikelen willen raadplegen op internet stuiten nu meestal op een betaalmuur.
Vanaf 2020 mogen met belastinggeld betaalde wetenschappers alleen nog maar publiceren in tijdschriften die hun inhoud vrij beschikbaar stellen. Tijdschriften mogen dan nog wel een eenmalige bijdrage aan redactie- en uitgeefkosten vragen. Aangezien Nederlandse universiteiten elk jaar zo’n 40 miljoen euro abonnementsgeld betalen om de vakbladen te mogen inzien is de Vereniging van universiteiten (VSNU) erg blij met de nieuwe regel. Meer bij de Volkskrant (via Blendle)
Praat mee