— dinsdag 25 februari 2025 19:16 | 0 reacties , praat mee

Richard de Mos zal aangifte tegen Trouw intrekken na ‘excuusstuk’

Richard de Mos zal aangifte tegen Trouw intrekken na ‘excuusstuk’
Richard de Mos bij het gerechtshof na de uitspraak in de zaak. - © ANP / Robin Utrecht

Richard de Mos wil de aangifte bij het OM voor smaad en laster tegen de redactie van dagblad Trouw in laten trekken als de krant woensdag of donderdag een ‘excuusstuk’ plaatst voor zijn hoofdredactioneel commentaar van 12 februari. Daarin wordt onder meer gesteld dat er een luchtje hangt rond De Mos en dat hij wat op zijn kerfstok heeft. Laatste wijziging: 26 februari 2025, 12:02

De advocaat van De Mos, Peter Plasman, deed vorige week dinsdag aangifte tegen de krant bij het OM met het verzoek een strafrechtelijk onderzoek in te stellen.

Hij stelt dat de strekking van het Trouw-commentaar is dat De Mos wel degelijk strafbaar heeft gehandeld en dat hij door een falende wetgever de strafrechtelijke dans kon ontspringen.

‘Dat gestelde strafbaar handelen wordt benadrukt door het doorgevoerde gebruik van het begrip corruptie. Corruptie levert een misdrijf op en in die zin wordt De Mos publiekelijk beschuldigd van een ernstig misdrijf. Die beschuldiging is des te kwalijker nu De Mos wel degelijk is vervolgd en zowel de rechtbank als het gerechtshof De Mos hebben vrijgesproken. Tegen de beslissing van het gerechtshof is geen beroep in cassatie ingesteld.’
 
Correctie niet genoeg
Het bewuste commentaar is online inmiddels aangepast en voorzien van een correctie. Maar dat is voor De Mos niet genoeg, hij wil een apart bericht.

‘Na contact tussen raadsman Plasman en Trouw is besloten dat als dit excuusstuk aan de verwachtingen voldoet ik de aangifte intrek.’

‘Ik geloof in het vrije woord’
De Mos laat aan Villamedia weten dat hij voor het eerst juridische stappen heeft ondernomen tegen een journalistiek medium.

‘Normaal gesproken ben ik niet zo. Ik geloof heel erg in het vrije woord en ik geloof er ook heel erg in dat media in vrijheid moeten kunnen werken. Maar ja, als het heel persoonlijk wordt en er wordt gesteld dat er nog een luchtje rond mij hangt en dat ik wel wat op mijn kerfstok heb - dat kan gewoon niet. Ik ben door de rechtbank en het hof vrij gesproken van corruptie en omkoping. Ik heb me echt vijf jaar moeten terugvechten uit een hele moeilijke situatie - en dat was niet met steun van de media.

Het ene medium was nog harder dan het andere. Daarom ga ik nu voor het eerst actie ondernemen. Ik heb er nu energie voor. Die ging de afgelopen vijf jaar zitten in het gevecht om vrijspraak. En ik ben wel zo iemand van: oké, er is van alles over me geschreven, maar nu rechtbank en hof hebben gesproken moet die discussie stoppen. Zo werkt het rechtssysteem.

Maar blijkbaar is het spannender om iemand in de corruptiehoek te houden, dan te benadrukken dat iemand is vrijgesproken. Dat moet nu gewoon een keer klaar zijn. Dan kan ik verder met mijn leven en is deze zaak gewoon afgesloten. Zo zou ik ook graag behandeld willen worden.’
 
Hoofdredacteur Karel Smouter van Trouw laat weten woensdag inhoudelijk te willen reageren.

Bekijk meer van

Trouw Richard de Mos
NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee