— donderdag 26 december 2013 09:15

Jaaroverzicht: juli en augustus

2013 was een roerig mediajaar. Vol bezuinigingsplannen, reorganisaties en een verlies van honderden banen, sectorbreed. Maar het was ook een jaar vol innovatie. Met experimenten met nieuwe verdienmodellen en nieuwe platformen om journalistiek te kunnen blijven bedrijven en aan de man brengen. Een jaar van uitersten die Villamedia deze week nog een keer op een rij zet. Vandaag: juli en augustus. Laatste wijziging: 27 december 2013, 12:54

JULI

De NVJ staakt voorlopig verdere onderhandelingen over de zogeheten ‘raam-cao’, een overkoepelende cao voor de uitgeefsector. Er is volgens de vereniging te weinig draagvlak voor zo’n alles omvattende cao.

De Russische autoriteiten gaan – ondanks eerdere excuses voor de trage gang van zaken – geen energie meer steken in het achterhalen van de exacte omstandigheden rond de dood van RTL-camermaman Stan Storimans, die in 2008 omkwam bij een mortieraanval in Georgië. http://www.villamedia.nl/nieuws/bericht/rusland-staakt-onderzoek-dood-storimans/

Hans Teeuwen opent het Zomergasten-seizoen. De eerste uitzending komt de VPRO op een boete van 600 euro te staan, omdat Teeuwen tijdens de uitzending, gepresenteerd door Wilfried de Jong, een sigaret opsteekt. De VPRO gaat tegen de sanctie in beroep

Bij uitgever Wegener verdwijnen het komende jaar 334 banen als gevolg van een al eerder aangekondigde reorganisatie. Ook wil Wegener de drukkerij in Enschede wil sluiten. Operatie Phoenix, zoals de reorganisatie is genoemd, moet een totale besparing van circa 50 miljoen euro opleveren in 2014.

De redacties van de gratis ochtendkranten Sp!ts en Metro worden samengevoegd. De eigenaar, de Telegraaf Media Groep, wil zo geld besparen en de titels beter van elkaar onderscheiden. 3 mensen moeten gedwongen vertrekken.

AUGUSTUS

Den Haag wil zzp’ers in 2015 extra gaan belasten door een half miljard euro aan lastenverzwaringen op te leggen. Zelfstandigen, FNV-KIEM en de NVJ verzetten zich daar fel tegen en starten een petitie. Binnen een paar weken is die door ruim 42.000 mensen ondertekend. Niet veel later wordt bekend dat de zelfstandigenaftrek waarschijnlijk toch blijft.

RTL start met een nieuwe talkshow in de avond: RTL Late Night, met gastheer Humberto Tan. In augustus zijn de kijkcijfers nog aan de magere kant, maar het programma trekt gestaag meer kijkers.


De Limburg Media Groep (LMG), uitgever van onder andere Dagblad De Limburger en Limburgs Dagblad, gaat bezuinigen en schrapt 60 banen. De reorganisatie is nodig “om de sterk verslechterende marktomstandigheden voor gedrukte nieuwsmedia het hoofd te bieden”.


Het aantal journalisten dat bij het UWV ingeschreven staat als werkzoekend is in een jaar tijd met meer dan de helft gestegen. Waar er in juni 2012 nog 1393 in de journalistiek werkzame personen op zoek waren naar een nieuwe baan is dat aantal in juni 2013 (meest recente cijfers) opgelopen tot 2093.

De Nederlandse journalist en cameraman Bud Wichers wordt opgepakt in Turkije bij een poging Syrië te verlaten met een Nederlands-Syrische vrouw en haar 17-jarige zoon. Hij mag zijn zaak afwachten in een Turks hotel. Een paar dagen later mag hij naar huis met een boete van zeshonderd euro.

De nieuwe omroep KRO-NCRV krijgt toch een driehoofdige directie. Dat betekent dat alle huidige directeuren ook straks onder dak zijn. De ondernemingsraden van de KRO en NCRV vonden vorig jaar nog dat een driehoofdige directie te zwaar zou zijn voor de nieuwe omroep die onstaat na de fusie.

HP/de Tijd hoofdredacteur Boudewijn Geels moet per direct vertrekken wegens instortende advertentiemarkt. Hij had sinds januari de leiding bij het maandblad, samen met oudgediende Daan Dijksman. Die laat in oktober weten zijn functie neer te leggen. HP heeft nu alleen nog maar een parttime eindredacteur in dienst.

De Haarlemse uitgeverij HUB Uitgevers – Computer Idee, PCM, Hardware.info – is failliet. Een maand later wordt een overname gerealiseerd waarbij een groot deel van de merken van HUB verder kunnen onder de naam Reshift Digitaal.

LEES OOK:

Januari - februari
maart - april
mei - juni

Bekijk meer van

NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee

Reageren is niet mogelijk op dit bericht.