De laatste meesterzetten van Christian van Thillo
Met het vertrek van hoofdredacteur Pieter Broertjes bij de Volkskrant is bijna het hele management aan redactie en directiezijde van het voormalige PCM vervangen. Topman Christian van Thillo van De Persgroep Nederland kan nu vaart maken: verder bezuinigen en redactionele samenwerking. En daarvoor hij heeft waarschijnlijk nog een verrassing in petto, willen de geruchten.
Voor Pieter Broertjes was er geen beter moment om te vertrekken, vertelde hij bij Pauw & Witteman. De krant heeft een flinke reorganisatie achter de rug en het nieuwe formaat slaat aan bij de lezer. Broertjes was wel zo eerlijk er bij te zeggen dat zijn baas, Christian van Thillo, het een goed idee vindt dat hij vertrekt en dat de tegenvallende resultaten op de adverteerdersmarkt nieuwe bezuinigingen ook bij de Volkskrant waarschijnlijk maakt.
De boodschap van Van Thillo is al een tijdje duidelijk: hij heeft plannen met het voormalige PCM waarin voor de oude top geen plaats is. Omdat De Persgroep Nederland een heel ander bedrijf moet worden (en nu al is) dan PCM. In razend tempo werden de boekentak en NRC Media verkocht. Ook de huis-aan-huisbladen verdwenen en de drukcapaciteit werd gesaneerd.
Bij de overgebleven kranten rolt Van Thillo zijn visie in rap tempo uit. Redacties vullen kranten en kranten zijn van papier. Alles wat daarvan afleidt, wordt weggehaald bij de redactie. De hoofdredacteur is geen halve marketingmanager meer en hoeft zich niet rechtstreeks met de verkoop van de krant te bemoeien. Ook dienen redacties zich bezig te houden met winstgevende activiteiten. In die filosofie worden websites net zo lang uitgekleed totdat ze geld opleveren. Kijk maar wat er met de site van het Algemeen Dagblad (AD) is gebeurd. Die leunt zwaar op die van Het Laatste Nieuws uit België.
Wie niet voor de volle honderd procent achter die gedachten staat, kan vertrekken. Het overkwam Jan Bonjer bij het AD die met name de online activiteiten meer aandacht wilde geven. En het overkomt nu Broertjes.
Het is ook de reden waarom Barbara van Beukering (Het Parool) en Willem Schoonen (Trouw) gewoon doorwerken. Van Beukering is de Vlaamse werkwijze al jaren gewend en Schoonen zei voor Radio 1 dat het wel rustgevend is dat hij zich kan concentreren op de papieren krant.
Voor Broertjes was de grens bereikt. Een flinke sanering op de redactie en de invoering van de tabloid kon hij nog voluit steunen. Maar de volgende drie ingrijpende maatregelen zijn voor hem blijkbaar een stap te ver. Alleerst heeft Van Thillo zijn zinnen gezet op het op korte termijn winstgevend maken van de website van de Volkskrant. Dat kan maar op één manier: bezuinigen. Zeer tegen de zin van Broertjes, die al in de PCM-tijd vocht voor de huidige digitale aanpak. Nu hij weg is, lijkt het onontkoombaar dat de website na de zomer wordt uitgekleed. In elk geval gaan minder artikelen uit de krant naar internet en is er geen ruimte meer voor relatief dure video’s.
Het wekelijkse magazine bij de krant moet ook voor haar toekomst vrezen, als alle geruchten kloppen. Het tijdschrift heeft nauwelijks adverteerders en kost 2 miljoen euro op jaarbasis. De redactie heeft onlangs nog geprobeerd adverteerders te werven door nep-advertenties te laten maken door ontwerpbureaus. Van Thillo zal die actie straks dankbaar gebruiken in zijn motivering het Volkskrant magazine de nek om te draaien: redactie, u heeft het zelf geprobeerd en gezien. Er zijn geen adverteerders voor het magazine en dan houdt het op. Twee miljoen bezuinigen op de rest van de krant of het tijdschrift moet weg, zal hij ongetwijfeld zeggen. En dan is het makkelijk kiezen.
Resteert de laatste slag van Van Thillo: redactionele samenwerking. In België werken zijn kranten succesvol samen. Elke titel richt zich op zijn eigen specialiteit en koopt de rest zo goedkoop mogelijk in, het liefst bij de andere titels van het concern. Nederland gaat die lijn volgen. Het Parool heeft al enkele maanden de artikelen van het AD mogen bekijken en kunnen wennen aan het idee dat die stukken straks deels in Het Parool verschijnen. De Volkskrant en Trouw gaan in de carrousel meedraaien.
En daar moeten hoofdredacteuren wel aan mee willen werken. Zowel bij het AD als bij de Volkskrant zal dat dus prominent in het profiel van de nieuwe vrouw of man staan.
Daarbij, zo willen de geruchten, roept Van Thillo de hulp in van zijn vriend Erik van Gruijthuijsen, nu directeur/hoofdredacteur van het ANP. Vanaf de eerste dag dat Van Thillo naar Nederland kwam, doen de geruchten over een hereniging van beide heren de ronde. Eerst zou Van Gruijthuijsen hoofdredacteur van het AD worden, toen weer van de Volkskrant. Keer op keer ontkende hij. De klus bij het ANP wasnog lang niet klaar.
Maar in die situatie komt snel verandering. Het is een publiek geheim dat Veronica Holding na de mislukte bieding op NRC Media het ANP wil kopen. De huidige aandeelhouder NPM Capital NV wil al een tijdje van de aandelen af. De verkoop zal voor Van Gruijthuijsen een mooi moment zijn om te vertrekken. Zijn opvolger staat al klaar: Marcel van Lingen van de GPD. Die kan dan meteen de samenvoeging van beide persdiensten voltooien.
Bij De Persgroep Nederland wacht Van Gruijthuijsen, zo willen de verhalen, de functie van overkoepelend hoofdredacteur. Zijn eerste taak: twee hoofdredacteuren vinden die meegaan in de nieuwe aanpak. Van Gruijthuijsen wordt dan herenigd met Frits Campagne (toen directeur Het Parool en nu directeur De Persgroep Nederland) en Van Thillo (toen en nu eigenaar). En zo vallen alle puzzelstukjes in elkaar. Van Thillo heeft een zo goed als schuldenvrij krantenbedrijf met een duidelijke focus en met aan de leiding mensen waarmee hij kan lezen en schrijven.
drogmans@villamedia.nl
——-


Praat mee