— dinsdag 19 oktober 2010 16:00

Aangifte tegen DNB wegens lekincident

Dirk Scheringa, oud-directeur van de omgevallen DSB Bank, heeft bij de Arrondissementsparket Amsterdam aangifte gedaan tegen De Nederlandsche Bank (DNB) en de directie wegens het schenden van de wettelijke geheimhoudingsplicht. Volgens Scheringa is er, in strijd met de wet, gelekt naar de pers. Een onderzoek uit 2009 door de Rijksrecherche naar wist geen lek boven water te halen, maar dat onderzoek had volgens Scheringa te weinig reikwijdte en keek alleen naar het lek - niet naar de vraag of de DNB de geheimhoudingsplicht had nageleefd. Bovendien was het aantal mensen dat van de situatie bij DSB op de hoogte was zo groot - ruim 500 mensen - dat achterhalen van het lek onmogelijk bleek. Volgens Scheringa heeft onder meer Wouter Bos tijdens een PvdA-partijbijeenkomst met toenmalig hoofdredacteur Pieter Broertjes van de Volkskrant gepraat. Laatste wijziging: 19 oktober 2010, 18:39

De oud-directeur lijkt zich niet druk te maken over het feit dat de pers er uiteindelijk wind van kreeg: “De opdracht [aan de Rijksrecherche, red.] is bovendien gebaseerd op de onjuiste gedachte dat als de pers niet zou zijn ingelicht, het nieuws dat de noodregeling voor DSB Bank was aangevraagd, niet wereldkundig zou zijn geworden. Een niet alleen onjuiste maar ook verouderde gedachte in een SMS en Twitter tijdperk.” Het nieuws dat een noodregeling in de maak was, leidde tot een bank run en het uiteindelijke faillissement van de bank.

Scheringa’s kernverwijt is dat binnen DNB “actief en opzettelijk” aan derden is gelekt over de noodregeling waaraan de DSB Bank werkte, danwel onvoldoende maatregelen waren getroffen om verspreiding van die informatie te voorkomen. Volgens Scheringa ontbreekt binnen DNB een protocol voor het omgaan met potentieel verstrekkende informatie.

Het gerucht dat toenmalig minister van Financiën Wouter Bos met hoofdredacteur Pieter Broertjes van de Volkskrant heeft gesproken, moet ook nader onderzocht worden, vindt Scheringa. Hij noemt het opvallend dat de DSB-woordvoerder ‘s avonds, op de zondag van een PvdA-bijeenkomst in Amsterdam, meermaals door een Volkskrant-journaliste werd gebeld met de vraag of de aanvraag van de noodregeling kon worden bevestigd. Scheringa: “Dit vermoeden van een strafbaar feit zal nader onderzocht moeten worden.”

Brief en aangifte op de website van Dirk Scheringa

Bekijk meer van

NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee

Reageren is niet mogelijk op dit bericht.