— woensdag 20 januari 2010 10:05 | 3 reacties , praat mee

Haïti: Een lastig dilemma

WEBLOG Verslaggever Hans Jaap Melissen (Wereldomroep/NOS) is in Haïti en houdt voor Villamedia een weblog bij. Journalistiek en oproepen tot ‘financiële plas’. Een lastig dilemma. Er wordt geworsteld achter de schermen van de gezamenlijkheidsredactie voor de ‘giro 555 uitzending voor Haiti’.
Laatste wijziging: 25 januari 2010, 10:27

Vanochtend in de mail: het verzoek aan mij om twee radio-portretten te maken van getroffen Haitianen, die passen in een serie van 7 portretten. 

Ik lees: “en voor de volledigheid, de verhalen worden mede ingezet om mensen over te halen om geld te geven, dus ‘t mag best een beetje emotioneel/heftig zijn. Maar ik laat aan jullie eigen deskundigheid over om (er) wat moois van te maken….”

Ik worstelde kortstondig met het verzoek en schreef dat ik niet wist of de journalistiek bedoeld is om een inzamelingsactie voor Haiti te ondersteunen.

Verder schreef ik dat ik dacht dat mijn taak toch zou moeten zijn om juist kritisch naar die noodhulp (en lange termijn hulp) te kijken. Dat veel manieren van hulp geven de zaak alleen maar verergeren: misschien heeft de gulle gever een ‘aflaat’ maar na de financiële plas blijft in het corrupte en slecht geregeerde Haiti alles zoals het al jaren was (of het wordt zelfs erger). 

Ik stelde voor in de uitzending die kritiek ook te laten horen. Niet alleen via mij, maar ook bv via Linda Polman, schrijfster van “De Crisiskaravaan.”  Verder suggereerde ik dat ik wel 2 portretten wilde maken van Haitianen die ook twijfelen aan t nut van geld inzamelen.

Hoe zou dat aankomen in het Nederland dat zich deze week ‘helemaal verbonden voelt met Haiti….?’

Er werd weer wat digitaal (via die dure satelliet-telefoon……) heen en weer geworsteld, en er kwam antwoord: Het mag. Ja, zegt u maar eerlijk, u dacht dat dit verhaal anders zou aflopen….
…..et emergo dus.

Lees ook
Deel 1: Haïti: De plotselinge dood

Bekijk meer van

NVJ LID 26-05

Tip de redactie

Logo Publeaks Wil je Villamedia tippen, maar is dat te gevoelig voor een gewone mail? Villamedia is aangesloten bij Publeaks, het platform waarmee je veilig en volledig anoniem materiaal met de redactie kunt delen: publeaks.nl/villamedia

Praat mee

3 reacties

Janny Kok, 21 januari 2010, 15:56

Inderdaad, ik dacht aan de instructie die ik ooit van de news desk van The Daily Star kreeg over reportage over hooligans die via Hoek van Holland de begeleide oversteek maakten naar Harwich: “Stir it up a little, add some colour.” Mijn verweer “I’m not used to write for tabloids” en “the only thing I can add are some adjectives” werd me vergeven. Laten we hopen dat we vanavond geen ‘emo TV’ te zien krijgen van onze collega’s, maar een genuanceerd beeld van de werkelijke situatie. Denk aan hetgeen Joris Luyendijk daarover schreef.

Ad Zonneveld, 21 januari 2010, 16:46

Wie kritische journalistiek verwacht kan beter een dagje overslaan…....

Everdien Hamann, 22 januari 2010, 14:51

Er is daar nu ruim een week na de ramp nog niet één fatsoenlijk tentenkamp. De verdeling van water en voedsel is een chaos. Waarom wordt daar niet over bericht?