De Journalist - dak

De Journalist Agenda 2008Voor de elektronische versie van
De Journalist Agenda 2008
klik hier (iCal).
Voor de geregeld aangepaste Google-versie,
klik hier: 
Voor suggesties en aanvullingen:
mail naar
info@dejournalistagenda.nl
 

  Home | Abonneren | Adverteren | Colofon | Deadlines | Agenda | Jaarindexen | Villamedia | NVJ

 
De Journalist - menu

Dossier zelfregulering
Een rondgang langs klachtenorganen in binnen- en buitenland

Dossier China
Persvrijheid in China

Andere Dossiers

Mediadag.nl

Masterclass
De Journalist en de NVJ-secties Vers in de Pers (ViP) en Plus+ nodigen je uit om een interview, portret of reportage te maken voor de nieuwe rubriek 'Masterclass'

Opleidingen
Alle journalistieke opleidingen en cursussen

Bedrijfsreportages
Markante bedrijven uit de mediawereld

Boeken

Collega's-Communities
Oorlogsjournalisten
Fotojournalisten
Studenten journalistiek


Portretten
Markante figuren uit de mediawereld

Vrouwen
Inventarisatie vrouwelijke hoofdredacteuren

Scriptieprijs De Journalist 2007
-samenvattingen van de inzendingen 2007
Archief
2005-2006

- winnaars
- interviews met winnaars
- samenvattingen van de inzendingen
2004-2005
- Samenvattingen
van de inzendingen

Serie: De toekomst van de krant
Alle afleveringen

Persprijzenlijst
Inventarisatie

Weblogs journalisten
Inventarisatie

Redactioneel
Van hoofdredacteur
Dolf Rogmans
 
 

NIEUWS
                                                             terug naar voorpagina

DJ nr.21, 21 december 2007

Eerste schooldag Amalia ‘historisch’ fotomoment

De eerste schooldag van prinses Amalia heeft tot onenigheid geleid tussen de Rijksvoorlichtingsdienst  (RVD), fotojournalisten en de NVJ.

Frits Baarda

Na publicatie van een zonder toestemming gemaakte foto in dagblad De Pers heeft de RVD het fotopersbureau Hollandse Hoogte gesommeerd de bewuste beelden van Amalia uit de database te verwijderen. Hollandse Hoogte is vertegenwoordiger van de fotograaf, Inge van Mill, en had haar foto aan De Pers verkocht. De NVJ noemt in een brief de handelswijze van de RVD onaanvaardbaar en heeft om opheldering gevraagd.
De RVD had voor de eerste schooldag van Amalia alleen de NOS, RTL en een fotograaf van het ANP uitgenodigd. Zij mochten als enigen binnen opnamen maken. Een achttal collega’s van de uitverkoren ANP-fotograaf Marcel Antonisse had zich buiten verzameld en probeerde vanaf de openbare weg foto’s te maken. Onder hen ook freelance fotojournalist Inge van Mill, die regelmatig levert aan GPD en Hollandse Hoogte. Ze is nog verbolgen: ‘We stonden op straat, echt niet hinderlijk. Medewerkers van de RVD gingen voor ons staan, zodat we niets konden fotograferen. Sommigen hielden de hand voor de lens, heel kinderachtig.’
Van Mill lukte het desondanks om door het raam van het klaslokaal een paar foto’s van Amalia en haar ouders te maken. ‘Ik heb respect voor de privacy van het Koninklijk Huis, maar dit was een nieuwsmoment, een historische gebeurtenis’, beargumenteert ze. Ze noemt de reactie van de RVD ‘overtrokken’. Andere fotografen durfden hun foto’s niet naar buiten te brengen, uit angst voor verstoring van de relatie met de RVD.
Hollandse Hoogte bood, ondanks de waarschuwing, Van Mills foto’s wel te koop aan. ‘We hebben willens en wetens gehandeld’, zegt financieel directeur Roel Santvoort. ‘De pers was uitgenodigd, dus was het een openbare aangelegenheid’. Toen de RVD verzocht de beelden uit de database te verwijderen, is het fotobureau toch overstag gegaan. ‘We hebben de foto’s tijdelijk weggehaald, zodat we de discussie met de RVD kunnen blijven voeren.’ Santvoort zegt dat intussen een afspraak voor een gesprek is gemaakt. Daarin zou volgens hem ook de ‘monopoliepositie’ van het ANP en de mediacode voor het Koninklijk Huis ter sprake moeten komen.
RVD-woordvoerder Chris Breedveld zegt open te staan voor een gesprek. Hij blijft echter bij het standpunt dat de ‘de eerste schooldag van een vierjarig meisje een privé-moment’ is’. Breedveld: ‘Fotograferen vanaf de openbare weg mag niet zomaar, zoals wordt gezegd. Daar bestaat veel jurisprudentie over. Om toch tegemoet te komen aan de journalistieke behoefte, hebben we via het ANP gezorgd voor voldoende beeld. Overigens hield het overgrote deel van de Nederlandse pers zich keurig aan de afspraken en was dit een uitzondering.’


reageren        terug naar top               terug naar voorpagina